W tym roku wydarzenie organizowane przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) będzie przebiegać pod hasłem „Żywność i żywienie w prewencji i leczeniu chorób – postępy 2016”. Jak informuje na stronie IŻŻ jego dyrektor profesor Mirosław Jarosz, który przewodniczy Komitetowi Naukowemu kongresu, uczestnicy obrad będą się przede wszystkim zastanawiać, czy Polskę czeka epidemia nowotworów złośliwych i w jaki sposób możemy istotnie zmniejszyć zachorowalność na nowotwory.Jak czytamy w zapowiedzi kongresu, na sesji I zostaną przedstawione najnowsze badania naukowe Instytutu Żywności i Żywienia, które są podsumowaniem kilkudziesięciu lat i ukazują, jak zmiany w żywieniu i stylu życia Polaków wpłynęły na występowanie różnych nowotworów złośliwych.

W sesji II omawiane będą zalecenia dotyczące żywienia oraz aktywności fizycznej, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka; odbędzie się też debata, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele Ministra Zdrowia oraz Polskiej Unii Onkologii. Kolejna sesja będzie poświęcona odżywianiu i aktywności ruchowej u chorych na nowotwory, u których doszło do zaburzeń stanu odżywienia organizmu. Wezmą w niej udział cenieni eksperci z Centrum Zdrowia Dziecka, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Obrady kongresu zakończy sesja IV, na której omówione zostaną rekomendacje dotyczące stylu życia po wyleczeniu nowotworu.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Podczas kongresu zaplanowano również konferencję prasową (o godzinie 11.30), podczas której eksperci zaprezentują mediom wyniki najnowszych badań, które pokazują jak zmiany w żywieniu i stylu życia Polaków z ostatnich kilkudziesięciu lat wpłynęły na częstość występowania różnych nowotworów złośliwych.

Patronat medialny nad kongresem, którego otwarcie przewidziano na godzinę 9.00 na PGE Narodowym w Warszawie, objęła Polska Agencja Prasowa. (pap)

 [-OFERTA_HTML-]