Zgodnie z rekomendacją Zespołu do spraw wdrażania Opieki Koordynowanej w POZ, rozszerza się od 1 lipca 2023 r. realizację świadczeń zdrowotnych w ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej na populację pacjentów poniżej 18. roku życia, objętych opieką przez danego świadczeniodawcę na podstawie złożonych deklaracji wyboru - poinformował NFZ. 

To oczekiwana zmiana, bo lekarze POZ, którzy prowadzą model opieki koordynowanej, mają dostęp do badań diagnostycznych z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii. W rezultacie chorzy na takie schorzenia, jak cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), czy niedoczynność tarczycy, zostają objęci pełnym leczeniem w przychodniach POZ. Nie muszą zapisywać się do specjalistów w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Czytaj także na Prawo.pl: Pacjenci mogą liczyć na dodatkowe badania i konsultacje, ale tylko w wybranych POZ>>

W praktyce udogodnienia te dotąd nie dotyczyły dzieci.
- Nie mogłem włączyć do opieki koordynowanej pacjenta - dziecka z astmą, bo nie pozwala na to system weryfikujący świadczenia po stronie NFZ - mówił Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. 

Od 1 lipca taka możliwość już jest i NFZ będzie rozliczał opiekę koordynowaną także dla osób do 18. roku życia. 

 

Sprawdź w LEX: Czy opiekę koordynowaną w POZ może zapewniać lekarz pracujący pod nadzorem? >>

Opieka koordynowana - udrożnienie systemu

Co do zasady, opieka koordynowana ma odciążyć system i przynajmniej w niektórych przypadkach skrócić czas oczekiwania na wizytę. W przychodni, która nie realizuje modelu takiej opieki lekarz rodzinny nie może na przykład zlecić echa serca. 

Z Barometru WHC "Polacy w kolejkach" przedstawiającego stan na listopad ubiegłego roku wynika, że średni czas oczekiwania do kardiologa dziecięcego wynosił blisko cztery miesiące. W systemie opieki koordynowanej część z tych pacjentów mogłaby być diagnozowana przez lekarzy POZ w porozumieniu ze specjalistami.

Zmiana była oczekiwana, bo rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej nie ogranicza tych świadczeń do pacjentów powyżej 18. roku życia. 

Czytaj w LEX: Opieka koordynowana w POZ - zadania świadczeniodawców - komentarz praktyczny >>

- Rozporządzenie nie przewiduje, że opieką koordynowaną będą objęci tylko pacjenci dorośli. Rozporządzenie to wymienia nazwy chorób i nazwy badań. Jedynie przy biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tarczycy jest napisane, że jest to badanie tylko dla dorosłych. Skoro przy jednym z badań zaznaczono, że jest to badanie dla dorosłych, to rozumiem, że wszystkie pozostałe są dla wszystkich pacjentów. Nikt nie ma wątpliwości, że od początku założeniem było, aby opieka koordynowana obejmowała wszystkich pacjentów bez względu na ich wiek - dodaje Tomasz Zieliński.

Sprawdź w LEX: Kto decyduje o objęciu pacjenta opieką koordynowaną? >>

Rozporządzenie to w załączniku nr 6 określa, że świadczenia te są realizowane w co najmniej jednym z poniższych zakresów: 

  1. diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków lub
  2. diagnostyka i leczenie cukrzycy, lub
  3. diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, lub
  4. diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy oraz diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich tarczycy.

Rozporządzenie określa wymogi dotyczące personelu medycznego, zakresu świadczeń, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną i organizacji świadczeń.