Zdrowie to jest jeden z większych problemów, które trzeba będzie rozwiązać w następnej kadencji parlamentarnej. Dlatego warto i trzeba dyskutować na temat programów politycznych różnych partii. W związku z tym wzywam, zapraszam panią minister Ewę Kopacz do debaty, do poważnej rozmowy o tym, jak ma wyglądać ochrona zdrowia - mówił Balicki na czwartkowej konferencji prasowej.

Poseł Sojuszu (nr 2 listy SLD w Warszawie) zaproponował, by debata dotyczyła m.in. wartości, zasad i celów, które władza publiczna powinna ustalić, żeby dobrze naprawiać system opieki zdrowotnej, charakteru placówek opieki zdrowotnej, przyszłości NFZ, kolejek i limitów w dostępie do usług medycznych, dopłat do leków, profilaktyki dzieci i młodzieży, a także podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak powiedział Balicki, miejsce debaty jest dowolne. Ja przyjadę spotkać się z panią minister w każdym miejscu, czy to będzie w Warszawie w Centrum Medialnym na ulicy Foksal, czy też możemy się spotkać w Chełmie Lubelskim, gdzie tamtejszy szpital stracił płynność finansową, każde miejsce jest dobre - zaznaczył b. minister zdrowia.

Podkreślił też, że dobrą tradycją jest, że jak się kończy kadencja, to władze publiczne zdają sprawozdanie z tego, co zrobiły i przedstawiają rekomendację dla działań, które należy podjąć w najbliższym czasie. Dodał, że on sam podobne rekomendacje przedstawił w 2005 roku, kiedy kończył rządy w resorcie zdrowia.

Obecny na konferencji Sojuszu szef Stowarzyszenia Osób Chorych na Hemofilię Bogdan Gajewski zaapelował do Ministerstwa Zdrowia, by przyjęło do 25 września program leczenia osób dotkniętych tą chorobą. Jak mówił, już wielokrotnie zwracał się o to do tego resortu. Ten program jest podstawą ciągłości leczenia. My naprawdę wiele nie chcemy - chcemy mieć poczucie bezpieczeństwa, że w przyszłym roku państwo kupi leki, nie zrobi tego w ostatniej chwili i drogo - zaznaczył Gajewski.

Poseł Ryszard Kalisz (jedynka listy warszawskiej) zadeklarował z kolei gotowość do debaty jeden na dwóch z ministrami: sprawiedliwości - Krzysztofem Kwiatkowskim i SWiA - Jerzym Millerem. Chcę poprosić pana premiera Donalda Tuska, żeby wyznaczył pana ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego bądź w moim przypadku pana ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera, któregoś z nich, a mogą być oni obydwaj. Jestem w stanie stanąć do debaty z nimi dwoma ja sam, w każdym miejscu, w każdym czasie - powiedział Kalisz.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski mówił w czwartek po południu na konferencji prasowej w Białymstoku nawiązując do debaty Balicki-Kopacz, że zdrowie jest najważniejsze dla Polaków, nie ma barwy politycznej, nie ma legitymacji partyjnej i powinno być pierwszym elementem w przedwyborczych debatach.

Napieralski powiedział, że rękawicę premierowi Tuskowi rzucił już dawno i to wezwanie do debaty jest cały czas aktualne. SLD jest gotowy do debaty - mówił Napieralski i apelował o rozmowy na temat infrastruktury, transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, rynku mieszkaniowego, ale też Poczty Polskiej czy internetu.

Lider SLD podkreślał, że wysłał liderom wszystkich partii politycznych program SLD z zaproszeniem do debaty. I taką debatę właśnie, merytoryczną, proponujemy - mówił Napieralski. (PAP)

mkr/ rof/ kow/ la/ gma/