Dyrektor nie bez obaw, ale spokojnie czeka na ogłoszenie konkursu na świadczenia w tym zakresie. Również dyrektor śląskiego NFZ deklaruje, że chorzy nie zostaną bez opieki.

Jak poinformował w środę 28 czerwca 2017 roku dyrektor szpitala Jan Kawecki, w 2016 roku w placówce hospitalizowano prawie 5 tysięcy pacjentów, prawie 9 tysięcy przyjęto w izbie przyjęć, z czego 780 osób przeszło zabiegi ratujące życie, a poradnia udzieliła 54 tysięcy świadczeń.

- Długo myśleliśmy nad urologią – to największy szpital urologiczny - natomiast to, że ona ma taki duży kontrakt, około 20-milionowy, nie zawsze byłoby argumentem dla pana ministra, wielkość kontraktu nim nie jest. Jest pewna specyfika sytuacji, są oddziały urologiczne w Chorzowie i Sosnowcu. Według mojej oceny wnioskowanie o ten szpital byłoby mało skuteczne, stąd też podjąłem decyzję, że zrobimy konkursy w tej samej wysokości, co poprzednio, i jestem spokojny o finansowanie urologii śląskiej – powiedział dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz podczas konferencji prasowej w Katowicach.

- Obawy są, ale czekam spokojnie na ogłoszenie konkursu, licząc na zdrowy rozsądek. Rozmawiałem z panem dyrektorem śląskiego NFZ, zapewnił mnie, że myśli o naszych pacjentach. To poważny urzędnik, nie mam powodów nie wierzyć – powiedział dyrektor szpitala urologicznego dr Jan Kawecki.

Według zapowiedzi, konkursy mają zostać ogłoszone po 15 lipca 2017 roku.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Jak informował podczas konferencji dyrektor Szafranowicz, poza siecią w województwie śląskim znalazło się też około 50 procent świadczeń zdrowotnych chirurgii naczyniowej.
- Nie ma również wszystkich oddziałów okulistycznych, laryngologicznych, kardiochirurgii, neurologii. Te konkursy muszę ogłosić, to dla mnie oczywiste i to zrobię w najbliższych tygodniach, po 15 lipca, kiedy będę znał finansowanie – powiedział.

Pytany o to, czy wystarczy pieniędzy na świadczenia dla ośrodków spoza sieci, Jerzy Szafranowicz powiedział:
- Mam deklarację pana ministra i mojego szefa, że tak. Ja już zadeklarowałem, że zrobimy też konkursy w ramach chirurgii planowej jednego dnia, to około 40 mln zł, te podmioty na to liczą i przygotowują się do konkursu – podkreślił.

Wśród placówek, które weszły do sieci na wniosek dyrektora oddziału, są: szpital geriatryczny w Katowicach, Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej, szpitale w Wilkowicach-Bystrej, pulmonologiczny w Tarnowskich Górach i reumatologiczny w Ustroniu. Jak poinformowano podczas konferencji, w sieci znalazło się 17,5 tysiąca kontraktowanych w regionie przez NFZ łóżek, poza – zaledwie ponad 300. (pap)