Minister zdrowia przedstawia w poniedziałek 9 października 2017 roku sejmowej komisji zdrowia informację na temat działań resortu, które mają poprawić sytuację finansową lekarzy rezydentów oraz informację w sprawie . prowadzonego przez nich protestu głodowego. Protest trwa od 2 października 2017 w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Prowadzi go około 20 lekarzy rezydentów; domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Wiceprzewodniczący porozumienia rezydentów poinformował, że minister zdrowia spotkał się z protestującymi rezydentami we wtorek 3 października 2017 w nocy na około 2 godziny i w środę 4 października 2017 w siedzibie Rady Dialogu Społecznego, co również trwało około 2 godziny.
- Czyli w trakcie trwania głodówki łącznie 4 godziny spędziliśmy z panem minister Radziwiłłem - dodał Biliński.

- Chciałbym podkreślić jedną rzecz, że protest nie jest polityczny, my jesteśmy z panem ministrem Radziwiłłem w trakcie rozmów, kulturalnie odnosimy się do siebie, i myślę, że pan minister może to potwierdzić. Protest głodowy jest teraz, jest on faktem. To obecny rząd musi sobie z tym poradzić, jesteśmy w katastrofie demograficznej, katastrofie finansowej, jeśli chodzi o nakłady na ochronę zdrowia - ocenił Biliński.

Podkreślił, że pierwszym punktem postulatów nie jest podwyżka wynagrodzeń tylko zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, do 6,8 procenta PKB.
- Jest to możliwe, eksperci mówią wręcz, że to jest konieczne i to jest inwestycja - mówił.

Biliński powiedział, że do "dziś nie było żadnych negocjacji" z protestującymi.
- W żadnym momencie nie było osoby z prerogatywami do podjęcia wiążących decyzji budżetowych. I my na to czekamy. My czekamy na panią premier, doszliśmy do muru, którego nie przeskoczymy - dodał.

Przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz poinformował, że na jej posiedzenie zaproszeni byli przedstawiciele ministerstwa finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Premier Beata Szydło, pytana w poniedziałek 9 października 2017 roku na konferencji o protest lekarzy rezydentów oceniła, że dialog z rezydentami zakończy się powodzeniem i sukcesem, a zmiany, które są zaproponowane przez ministra Radziwiłła, w znaczny sposób poprawią funkcjonowanie służby zdrowia oraz sytuację rezydentów.

- W tej chwili rozmowy z rezydentami są prowadzone. Był na spotkaniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, w tej chwili rozpoczęła się komisja zdrowia poświęcona tej tematyce - odpowiedziała. Dodała, że podczas dotychczasowych spotkań z rezydentami obecny był też przedstawiciel KPRM.(pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]