Zoperowano trzech nastolatków, w wieku 15 i 16 lat, u których wykryto wady łuku aorty. Do zoperowania skomplikowanych wad wykorzystano technikę stentowania aorty. Zabiegi zostały wykonane w Klinice Kardiologii i Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Na temat zabiegu można przeczytać w artykule: Poznań: nowatorski zabieg zwężenia aorty.

- Pacjenci czują się dobrze, nie zaobserwowaliśmy u nich żadnych powikłań. Po opuszczeniu szpitala nie będą wymagali rehabilitacji. Jedynym zaleceniem jest prowadzenie oszczędnego trybu życia" - powiedział we wtorek asystent w Klinice Kardiologii Dziecięcej UMP Rafał Surmacz.


Tzw. koarktacja aorty, która polega na jej zwężeniu w części łuku, jest jedną z najczęstszych wad serca występujących u dzieci. Konsekwencją schorzenia jest przeciążenie lewej komory serca. Brak leczenia może doprowadzić do nadciśnienia, które grozi udarem oraz niewydolnością lewej komory.

Zabiegi kardiologiczne bez użycia skalpela w Polsce przeprowadzane są od kilkunastu lat, jednak - jak mówią lekarze - nigdy "w tak skomplikowanych lokalizacjach".

We wtorek prof. Qureshi nadzorował przebieg trzech operacji osób dorosłych, które zostały wykonane w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. (pap)