Ponad milion złotych przekazała wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz na doposażenie oraz zakup nowych karetek dla szpitali i jednostek pogotowia ratunkowego w regionie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Małgorzata Oczoś, pieniądze pochodziły z budżetu wojewody oraz z oszczędności, po zakontraktowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia zespołów ratownictwa medycznego.

W sumie wojewoda dofinansowała zakup trzech karetek. Po 200 tys. zł otrzymały: Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, Szpital Wojewódzki w Przemyślu oraz Centrum Medyczne w Łańcucie.

,,Ponadto do pięciu zespołów ratownictwa medycznego, zlokalizowanych wzdłuż drogi krajowej nr 4, trafiło 462 tys. zł. Pieniądze te mogły być przeznaczone na doposażenie karetek i podniesienie standardu medycznego, co związane jest ze zbliżającymi się mistrzostwami w piłce nożnej - dodała rzeczniczka.

Każda z pięciu jednostek otrzymała 22 tys. zł na dofinansowanie jednego ambulansu. W Rzeszowie dofinansowano siedem karetek, Dębicy pięć, a w Ropczycach i Łańcucie po dwie.

Jak zaznaczyła Oczoś, dla Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu na doposażenie pięciu karetek przekazano 110 tys. zł, jednak szpital nie wykorzystał w pełni środków, zwrócił 80 tys. zł.

Dzięki dofinansowaniu szpitale mogły zakupić dodatkowy, ponadstandardowy sprzęt, m.in. nowoczesne respiratory, defibrylatory, aparaty EKG. (PAP)

huk/ bos/