Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który umożliwia lekarzom pediatrom i internistom po zrobieniu specjalizacji otwieranie samodzielnych poradni POZ i podpisywanie umów z NFZ. Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i został skierowany do komisji zdrowia.

Obecnie praktykę POZ może otworzyć lekarz po ukończeniu specjalizacji z medycyny rodzinnej. Taką praktykę prowadzić mogą także interniści i pediatrzy, jednak tylko ci, którzy od lat pracują w POZ. Natomiast młodzi lekarze pediatrzy mogą być wyłącznie pracownikami placówki POZ lub liczyć na zatrudnienie w szpitalu. Nowelizacja ma umożliwić młodym pediatrom wraz z internistami otwieranie samodzielnych praktyk POZ.

W czwartek na konferencji prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Alicja Chybicka podkreślała, że taka nowelizacja to bardzo dobry krok, służący poprawie kompleksowej opieki nad dziećmi. Jak mówiła, obecnie połowa dzieci w Polsce nie ma dostępu do pediatry, ponieważ przyjmują oni prywatnie lub w szpitalach, a brakuje ich w przychodniach rejonowych w ramach POZ.

Jak poinformowała, PTP skierowało w czwartek apel do marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz do posłów z sejmowej komisji zdrowia o poparcie inicjatywy podjętej przez ministra zdrowia. - Obowiązująca ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ogranicza prawa rodziców do wyboru lekarza, któremu chcieliby powierzyć opiekę nad swoim dzieckiem. Głęboko wierzymy, że z racji pełnionego urzędu nie pozwolą Państwo, aby proces legislacyjny był przez kogokolwiek opóźniany i nadacie mu charakter priorytetowy - czytamy w apelu.

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Anna Dobrzańska zaznaczyła, że lekarzy rodzinnych jest obecnie zbyt mało, aby oprócz leczenia bieżących zachorowań mogli zajmować się profilaktyką, która w przypadku dzieci jest bardzo ważna.

Wiceprezes PTP prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski podkreślił, że pediatra i internista będą rozwiązywali większość problemów sami i nie będą kierowali pacjentów do specjalistów.

Jak wskazywał, najnowsze wyniki sondażu opinii publicznej potwierdzają, że Polacy oczekują powrotu pediatry do POZ. (pap)