W środę 30 grudnia 2015 na stronach internetowych szpitala ukazała się informacja o tym, że Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostródzie SA zawiesza od 1 stycznia 2016 roku do 29 lutego 2016 roku działalność na oddziałach: chirurgii urazowo–ortopedycznej oraz ginekologiczno–położniczym oraz poradni chirurgii urazowo–ortopedycznej i ginekologiczno–położniczej.

Jak wyjaśnił zarząd placówki, zawieszenie działalności oddziałów i poradni podyktowane jest "brakiem możliwości zapewnienia niezbędnej kadry lekarskiej" od 1 stycznia 2016 roku.

31 grudnia 2015 roku lekarzom kończą się kontrakty o pracę i nie przyjęli oni nowych propozycji finansowych od zarządu placówki. Jednocześnie kierownictwo placówki poinformowało, że pacjenci mogą korzystać z pomocy medycznej tych specjalności w szpitalach w Iławie i Olsztynie.

Prezes placówki Krzysztof Sawicki powiedział, że zawieszenie działalności wynika z braku porozumienia co do warunków pracy i płacy lekarzy.
- Nie mogliśmy ustalić wzajemnych relacji, chodzi o rozbieżności między oczekiwaniami płacowymi lekarzy a naszymi możliwościami - podkreślił prezes Sawicki.

Dodał, że lekarze negocjują warunki kontraktu przez prawników.
- Chodzi o podwyżki, na które nie mogę się zgodzić, nie stać nas na nie. Chodzi o podwyżki od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, co daje miesięcznie od 2 do 4 tys. zł. Wciąż dopuszczam możliwość porozumienia się - podkreślił Sawicki. Dodał, że na obu oddziałach pracuje 12 lekarzy. Roczny budżet szpitala powiatowego w Ostródzie wynosi około 30 mln zł.

Ordynator oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej szpitala powiatowego w Ostródzie dr Krzysztof Wiśniewski powiedział, że powodem braku porozumienia lekarzy z dyrekcją placówki są kwestie organizacyjno-płacowe.

- Chodzi o pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi, którzy są przyjmowani na nieposiadający odpowiednich warunków do ich leczenia oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Naszym zdaniem tych pacjentów powinien przejąć oddział neurochirurgii. Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, który był zbudowany 15 lat temu, miał przyjmować pacjentów z tymi urazami przez pierwszych 6 miesięcy, a potem przekazać ich do nowo wybudowanych oddziałów, ale tak się nie stało. Chodzi także o pacjentów z otolaryngologii, którzy w godzinach popołudniowych i nocnych mieliby być pod naszą opieką. Nie godzimy się na to - podkreślił dr Wiśniewski.

Podkreślił, że lekarze wciąż liczą na porozumienie z kierownictwem szpitala.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Magda Mill podała, że oddział NFZ otrzymał we wtorek informację z Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostródzie o konieczności zamknięcia dwóch oddziałów i dwóch poradni.

- Niezwłocznie po otrzymaniu informacji z ostródzkiego szpitala podjęliśmy działania zmierzające do zabezpieczenia opieki medycznej w zakresach ginekologii i położnictwa oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej w wybranych szpitalach regionalnych, które od 1 stycznia 2016 roku będą przyjmowały pacjentów - podała Magda Mill.

Dodała, że są to: szpital Powiatowy im. W. Biegańskiego w Iławie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie oraz Poliklinika MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

- Pacjenci będą mieli zapewniony bezpłatny transport medyczny z Ostródy do tych szpitali - podkreśliła rzeczniczka NFZ.(pap)