Według specjalistów operacja była konieczna, bo ośmiolatek cierpiał na obustronny nowotwór żuchwy. Rosnący guz niszczył tkankę kości i utrudniał pacjentowi normalne funkcjonowanie - dziecko miało już problemy z jedzeniem i oddychaniem.

Jak poinformował ordynator oddziału chirurgii głowy i szyi Krzysztof Dowgierd, operacja była skomplikowana, trwała ponad pięć godzin, ale wszystko poszło zgodnie z planem. Fabiana, który przyjechał na ten zabieg z Oleśnicy (województwo dolnośląskie), czeka teraz pooperacyjna rekonwalescencja.

Zdaniem ordynatora, szpital dziecięcy w Olsztynie jako jedyny w Polsce systematycznie wykonuje mikrochirurgiczne zabiegi rekonstrukcji żuchwy u dzieci. Jednak - jak zaznaczył - poniedziałkowy zabieg był nowatorski ze względu na zastosowaną metodę.

Operacje polegają na usunięciu guza z częścią żuchwy i zrekonstruowaniu tego ubytku pobranym z podudzia pacjenta fragmentem kości strzałkowej wraz z naczyniami krwionośnymi, które są łączone z naczyniami szyjnymi pod specjalistycznym mikroskopem.


Czytaj: Olsztyn: w szpitalu dziecięcym powstał nowy oddział>>>


Podczas operacji lekarze z Olsztyna po raz pierwszy użyli specjalnych szablonów chirurgicznych, skonstruowanych indywidualnie dla tego pacjenta przez techników z Niemiec. Takie rozwiązanie ułatwiło przeprowadzenie i skróciło czas trwania zabiegu.

Jak wyjaśnił Dowgierd, właściwa operacja została poprzedzona "komputerową", podczas której lekarz zaprojektował zakres resekcji, a technicy na tej podstawie przygotowali specjalne szablony do usunięcia guza i pobrania fragmentu kości do przeszczepu.

- Dzięki zastosowaniu szablonu można było bardzo precyzyjnie uzupełnić kości żuchwy - mówił lekarz.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wykonano dotychczas około 20 zabiegów mikrochirurgicznej rekonstrukcji twarzoczaszki u dzieci. Specjalistyczny oddział chirurgii głowy i szyi istnieje w tej placówce od września 2014 roku.(pap)

Dowiedz się więcej z książki
Dziecko - pacjent i świadczeniobiorca. Poradnik prawny
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł