Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012–2014" ruszył pod koniec ubiegłego roku. Spośród ponad 30 zgłoszonych do programu par zakwalifikowano 12. Każda z nich otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł z budżetu miasta.

Na ten rok w budżecie miasta przewidziano na realizację programu 150 tys. zł; dofinansowanie może otrzymać 50 par. Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie, wnioski będzie można składać po rozstrzygnięciu konkursu na wykonawcę programu. Oferty podmiotów leczniczych (np. wyspecjalizowanych klinik - PAP) będą przyjmowane do 1 marca.

Konkurs adresowany jest do podmiotów leczniczych świadczących usługi medyczne, które realizują m.in. europejski program monitoringu wyników leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego, zapewniają możliwość leczenia niepłodności tymi metodami od co najmniej dwóch lat, dysponują doświadczoną kadrą oraz aparaturą, wykonały w ostatnich latach co najmniej 200 procedur rocznie.

Uchwała, która ustanawia program dofinansowania in vitro, została przyjęta w październiku 2012 roku. O dofinansowanie ubiegać mogą się małżeństwa - mieszkańcy Częstochowy - które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia; wymagany wiek kobiety to 20-37 lat. Przysługuje im możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.(PAP)