W ramach inwestycji przeprowadzono generalny remont i rozbudowę jednego ze szpitalnych obiektów, w którym „stare” zostały tylko mury. - Cała reszta jest zupełnie nowa. Dodatkowo dobudowaliśmy drugie piętro, na którym umieściliśmy cztery sale operacyjne, sale wybudzeniowe oraz oddział chemioterapii – poinformowała podczas otwarcia budynku wiceprezes zarządu szpitala w Brzezinach Anna Janicka.

Po modernizacji budynku na pierwsze piętro powróciła ginekologia, a także położnictwo oraz oddział neonatologii. Parter to oddział chirurgii onkologicznej, stanowiący część Centrum Leczenia Chorób Jelit, które tworzył jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie profesor Adam Dziki.

- Chcemy, żeby to centrum było wizytówką naszego szpitala, żeby było najważniejszym centrum tego typu w Polsce i jednym z najbardziej liczących się w Europie – powiedziała Janicka.

W trakcie przebudowy budynku wzmocniono jego fundamenty i wyposażono w nowe instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, internetową i przeciwpożarową. Zamontowano też nowoczesne centrale wentylacyjne, dzięki którym wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane. Ściany w czterech nowoczesnych salach operacyjnych zostały wyłożone nierdzewną, powlekaną stalą, która jest odporna na zanieczyszczenia drobnoustrojami. Wszystkie oddziały wyposażono w nowoczesny sprzęt.

- Lista zakupów jest bardzo długa – od narzędzi chirurgicznych po karetkę ratunkową. Zdajemy sobie jednak sprawę, że najważniejsi w szpitalu są ludzie. I dzisiaj możemy powiedzieć, że pracują z nami najlepsi chirurdzy, super ortopedzi, ginekolodzy, pediatrzy i fantastyczne pielęgniarki. Najlepszą rekomendacją dla nich jest wciąż rosnąca liczba pacjentów, którzy do naszego szpitala przybywają po poradę, na leczenie i chcą być u nas operowani – powiedziała Janicka.

Podkreśliła też, że modernizując i rozbudowując jeden budynek władze szpitala nie zapomniały o innych jego częściach.

- Przeszło rok temu nasi najmniejsi pacjenci otrzymali nowy oddział pediatryczny z sympatycznymi, przytulnymi, kolorowymi salami, strefą rodzica oraz inhalatornią. Zespół ortopedów uzyskał nowy sprzęt medyczny, dzięki któremu może wykonywać innowacyjne zabiegi i operacje. Utworzyliśmy również ośrodek endoskopii zabiegowej i bariatrycznej, gdzie w tej chwili stoi sprzęt z najwyższej półki do kolonoskopii i gastroskopii. Ten ośrodek również stanowi część Centrum Leczenia Chorób Jelit – wyjaśniła Janicka.

Wiceprezes dodała, że planowane są kolejne inwestycje, których wartość szacowana jest na około 20 mln zł.
- Nasze plany sięgają kilku lat do przodu. Musimy doprowadzić do termomodernizacji starej części szpitala. Drugi duży krok to dalsza rozbudowa tego budynku, w którym dzisiaj jesteśmy. Moglibyśmy jeszcze bardziej poszerzyć dobudowane oddziały i stworzyć większy oddział chemioterapii – powiedziała Janicka.

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy szpital będzie miał pieniądze na wykonanie tych inwestycji. Wiadomo natomiast, że w najbliższym czasie nie będzie otwierał nowych oddziałów.

- Przede wszystkim planujemy się specjalizować, bo - jak powiedział profesor Dziki - nikt nie będzie ekspertem, jeśli wykona w roku trzy operacje w danej dziedzinie. Dlatego chcemy skupić się na chorobach jelita grubego i na ortopedii, która w tej chwili jest naszą silną nogą – mówiła Janicka.

Szpital Specjalistyczny w Brzezinach dysponuje obecnie 180 miejscami dla chorych (dorosłych i dzieci). Wykonuje wszystkie badania laboratoryjne i diagnostyczne. Prawie wszystkich pacjentów przyjmuje i leczy bezpłatnie, w ramach kontraktów z NFZ.

- I chcemy dalej tak pracować. Mamy nadzieję, że nowy potencjał szpitala będzie mógł być skutecznie wykorzystany w ramach kolejnych usług realizowanych przy współpracy z NFZ. Wykorzystanie tych możliwości może pomóc w szybszym rozpoznawaniu i kompleksowym, lepszym leczeniu nowotworów – zakończyła Janicka.(pap)