Dyrektor szpitala powiedziała, że wyrok przed olsztyńskim sądem okręgowym zapadł w poniedziałek. "Sprawa między nami a NFZ zakończyła się polubownie. Dzięki temu, że się porozumieliśmy, nie będziemy apelować ani my, ani - jak mnie zapewnił dyrektor NFZ - strona przeciwna. Dlatego mam nadzieję, że szybko otrzymamy te pieniądze, co pozwoli nam zbilansować sytuację finansową szpitala" - powiedziała Irena Kierzkowska.

Olsztyński szpital wojewódzki domagał się od warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ ponad 11 mln zł za tzw. nadwykonania z roku 2011. "Analizowaliśmy przed sądem dokładnie wszystkie procedury, za które chcieliśmy zapłaty" - powiedziała Kierzkowska i dodała, że choć w pełni nie jest zadowolona z wypracowanego przed sądem kompromisu, to cieszy ją perspektywa szybkiego uzyskania pieniędzy z NFZ.

Szpital wojewódzki w Olsztynie jest jedną z największych lecznic w regionie i - jak zaznaczyła Kierzkowska - na jej sytuację wpływa sytuacja lecznic powiatowych. "Gdy w terenie są likwidowane lub ograniczane oddziały, to ci chorzy trafiają często do nas. Stąd nie zawsze możemy dokładnie zaplanować liczbę pacjentów, którym mamy pomóc w danym roku" - wyjaśniła.

Rzecznik prasowa olsztyńskiego NFZ Magdalena Mil odmówiła we wtorek informacji na temat wyroku sądu dotyczącego wypłaty pieniędzy szpitalowi wojewódzkiemu argumentując, że tego dnia prawnicy Funduszu są nieobecni w pracy.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego powiedziała, że w 2012 roku w szpitalu wypracowano ponad 20 mln zł nadwykonań i o te pieniądze szpital także zamierza walczyć z NFZ przed sądem.(PAP)