Docelowo będą to 192 umowy, o dwie więcej niż przed rokiem – poinformowała rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ Sylwia Malcher-Nowak.

W województwie lubuskim protest lekarzy rodzinnych, do którego doszło na przełomie roku, miał największą skalę i był najbardziej uciążliwy dla pacjentów. Zamkniętych było prawie 75 procent przychodni, co oznaczało kłopoty z dostępem do lekarza rodzinnego dla około 700 tysięcy Lubuszan.

Czytaj: Lubuskie: lekarze rodzinni z PZ otworzyli swoje przychodnie >>>

Podobnie jak w całej Polsce lekarze wrócili do pracy w minioną środę, 7 stycznia 2015, po osiągnięciu kompromisu przez przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego z Ministerstwem Zdrowia. Kolejnych kilka dni zajęły procedury związane z przedłużaniem umów. Obecnie lekarze rodzinni mogą przyjmować pacjentów bez żadnych przeszkód formalnych i świadczyć usługi w pełnym zakresie.

Mimo, że umów na POZ będzie nieco więcej niż przed rokiem, to nadal w województwie lubuskim nie ma wystarczającej liczby lekarzy rodzinnych. Na jednego przypada średnio około 2 tysiącepacjentów, choć są powiaty, w których ta liczba jest jeszcze większa. Na przykład w powiatach wschowskimi i słubickim na jednego lekarza przypada około 3 tysiącemieszkańców, a to oznacza kolejki do gabinetów, szczególnie w okresach wzrostu zachorowań.

Więcej na temat umów POZ na rok 2015 czytaj:  www.zdrowie.abc.com.pl

Lubuski oddział NFZ nie wyklucza zawarcia kolejnych umów na podstawową opiekę zdrowotną, tym bardziej, że zainteresowanie w tym zakresie zgłosiło kilka lubuskich szpitali, które podczas strajku lekarzy rodzinnych alternatywnie otworzyły tymczasowe gabinety dla pacjentów szukających pomocy lekarza pierwszego kontaktu.

- Czekamy na ich wnioski w sprawie otwarcia nowych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej. Gdy tylko wpłyną, postaramy się jak najszybciej załatwić wszelkie formalności, aby mogły zacząć zbierać deklaracje i przyjmować pacjentów - powiedziała Malcher-Nowak.

 

W 2014 roku na podstawową opiekę zdrowotną lubuski NFZ wydał około 208 mln zł. Plan finansowy przygotowany na ten rok zakładał wydatki na poziomie 209 mln zł, jednak w wyniku ostatnich uzgodnień między resortem zdrowia a przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego ta kwota nie jest już aktualna. (pap)