Rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek poinformowała, że do poniedziałku 5 stycznia 2015 umowy w zakresie POZ podpisało 61 procent przychodni, w których pracuje 68 procent lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
- W ramach podpisanych umów aktualnie opieką objętych jest 63 procent populacji – dodała Bartoszek.

Od piątku 2 stycznia 2015 liczba świadczeniodawców, która podpisała umowy na 2015 rok, wzrosła o 39. W piątek 2 stycznia 2015 p.o. dyrektora lubelskiego oddziału NFZ Andrzej Kowalik informował, że na 431 podmiotów realizujących umowy z zakresu POZ, umowy podpisały 222 (w tym 22 podmioty związane z Porozumieniem Zielonogórskim), które obejmują około 56 procent mieszkańców województwa.

Lekarze, którzy nie podpisali umów, są zrzeszeni w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, wchodzącym w skład Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Ich umowy wygasły z końcem 2014 roku.

Wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców Marek Sobolewski powiedział, że lekarze czekają na rozmowy z ministrem zdrowia.
- Jesteśmy gotowi do rozmów. Jest kilka spraw do omówienia, nie możemy się zgodzić na to, żeby umowy, które podpiszemy, mogły być dowolnie zmienione przez NFZ – powiedział.

NFZ zapewnia, że świadczenia w zakresie lekarza POZ są zabezpieczone w każdym powiecie w województwie lubelskim. Wszystkie umowy podpisano w powiatach łukowskim, ryckim i parczewskim.

Czytaj więcej na temat umów w zakresie POZ na rok 2015: www.zdrowie.abc.com.pl

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie biłgorajskim, gdzie spośród 18 praktyk POZ tylko jedna przedłużyła umowę na 2015 rok. Obejmuje ona około 8 procent mieszkańców powiatu.

W poniedziałek do południa poradnie uruchomione na podstawie umowy z NFZ w placówkach w Biłgoraju i Tarnogrodzie należących do spółki Arion Szpitale przyjęły 95 pacjentów.


- Zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów. Już ludzie dowiedzieli się, gdzie można uzyskać pomoc. W Biłgoraju przyjmuje dwóch internistów i pediatra, a w Tarnogrodzie – jeden internista. Pacjenci przyjmowani są na bieżąco, nie trzeba czekać dłużej niż 10-15 minut – powiedziała kierowniczka działu organizacji szpitala w Biłgoraju Barbara Nizio.

W powiecie radzyńskim na 14 przychodni POZ, umowy na 2015 rok podpisały dwie, które obejmują opieką 11 procent mieszkańców powiatu.

Pacjentów przyjmowano w szpitalu w Radzyniu Podlaskim, w którym obok istniejącej wcześniej przychodni POZ zostały otwarte dodatkowe gabinety.
- W piątek przyjęliśmy 86 pacjentów z innych praktyk, w poniedziałek zgłasza się podobna liczba. Przyjmuje dwóch lekarzy, po południu dojdzie trzeci, bo tworzy się kolejka, trzeba czekać na przyjęcie dwie do trzech godzin – powiedział dyrektor szpitala Marek Zawada.

Pacjenci zapisani do lekarzy, którzy nie otworzyli gabinetów - jak tłumaczyła Bartoszek - w pierwszej kolejności powinni zgłaszać się do tych placówek POZ, które mają aktualne umowy z NFZ. Za pierwszą poradę takiego pacjenta Fundusz zapłaci 45 zł. Pacjenci mogą też dokonać zmiany lekarza POZ, składając deklarację wyboru.

Czytaj: Arłukowicz apeluje do pacjentów o zmienianie lekarzy POZ >>>

W całym województwie lubelskim, w zastępstwie lekarza rodzinnego, pacjenci mogą skorzystać z usług 49 świadczeniodawców, którzy prowadzą 15 SOR-ów, 19 Izb Przyjęć, oraz 26 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które przyjmują pacjentów całą dobę.

Kowalik zapowiedział też rozmowy ze stacjami pogotowia ratunkowego ws. wydelegowania dodatkowych karetek (bez szkody dla zespołów ratunkowych) do świadczenia pomocy w zakresie POZ w domu pacjenta. NFZ chce też nawiązać współpracę z ambulatoriami przy jednostkach wojskowych – w Lublinie, Zamościu i Hrubieszowie.

 

Listy przychodni POZ, które mają aktualne umowy z NFZ, oraz jednostek, które świadczą usługi w zastępstwie lekarza rodzinnego, są opublikowane na stronie internetowej lubelskiego oddziału NFZ. Opublikowana jest także lista POZ, które nie mają aktualnej umowy. Lubelski Fundusz uruchomił też całodobową bezpłatną infolinię 800 804 003. Informacje o dostępnych punktach udzielających pomocy w ramach POZ mieszkańcy Lubelszczyzny mogą też uzyskać pod bezpłatnym całodobowym numerem 987 uruchomionym przez wojewodę lubelskiego. (pap)