Olsztyński Szpital MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologicznym prowadzi szkolenia lekarzy rodzinnych z regionu. Specjaliści z olsztyńskiego ośrodka uczą lekarzy rodzinnych, jak unikać błędów i opóźnień wynikających z zaniechania diagnostyki, omawiają rolę lekarza rodzinnego w opiece paliatywnej nad chorymi na nowotwory. Przedstawiają także sposoby specjalistycznego leczenia, związanego z poszczególnymi rodzajami nowotworów.

Według dyrektora szpitala MSW Janusza Chełchowskiego celem, który przyświeca obu stronom jest walka z czasem o zdrowie pacjentów. Chodzi mianowicie o stworzenie mechanizmu skrócenia drogi pacjenta od lekarza rodzinnego do specjalisty onkologa aż do podjęcia odpowiedniej terapii.

Lekarze rodzinni podkreślają, że zachorowalność na nowotwory, ale i ich wykrywalność jest coraz wyższa.
- Dzieje się to dlatego, że wiedza i świadomość samych pacjentów jest wyższa, ale i czujność onkologiczna wśród lekarzy jest większa" - uważa lekarz medycyny rodzinnej z Orzysza Andrzej Szymkiewicz.
- W miesiącu mam kilku pacjentów, u których badania wykazują, że zachorowali na nowotwór. Jesteśmy na pierwszej linii walki z nowotworami. Przy najmniejszym podejrzeniu musimy kierować pacjentów na specjalistyczne badania, nie wolno nam oszczędzać na diagnostyce, ogólnopolskie programy profilaktyczne niestety nie wystarczają - zaznaczył dr Szymkiewicz.

Od 2012 roku olsztyński szpital MSW przeprowadził szkolenie 120 lekarzy rodzinnych z Warmii i Mazur. 70 z nich po kolejnych kursach otrzymało tytuł Ambasadora Zdrowia.

Według danych w 2011 roku w Warmińsko-Mazurskim Rejestrze Nowotworów odnotowano 5 173 zachorowania, w 2010 roku zachorowało 5  087 pacjentów. (pap)