Budowa pawilonu trwała niespełna rok. Z szybkiego zakończenia inwestycji cieszył się w rozmowie z PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Jan Gierada.

„Stary SOR nie spełniał obowiązujących wymogów m.in. ministra zdrowia, dlatego szpital zdecydował się na budowę nowego oddziału z własnych środków" - wyjaśnił. Dodał, że dzięki inwestycji warunki pracy personelu oraz leczenie pacjentów „radykalnie się poprawią”.

Dwukondygnacyjny budynek, o powierzchni ponad 2,6 tys. metrów kwadratowych, został połączony z budynkiem głównym szpitala łącznikiem. W pawilonie powstały m.in. dwie sale operacyjne oraz pokój zabiegowy. „Jest także skomputeryzowany pokój dla policji, gdzie funkcjonariusze kilka razy dziennie, jak pokazuje nasze doświadczenie, prowadzą różne czynności, np. przesłuchania uczestników wypadków” – powiedział Gierada.

Na oddziale wydzielono także miejsce dla osób, które trafiają tu pod wpływem alkoholu. W Kielcach zlikwidowano izbę wytrzeźwień i każdego miesiąca dotychczasowy SOR przyjmował ok. 300 nietrzeźwych pacjentów.

Dziennie SOR przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach przyjmuje od 300 do 400 osób, głównie mieszkańców Kielc oraz powiatów kieleckiego i jędrzejowskiego.

Stary budynek oddziału zostanie zaadaptowany m.in. pod przychodnie. Znajdą się w nim m.in. poradnie chirurgiczna i ortopedyczna.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa tego typu placówka w regionie i jedna z największych w Polsce - ma 24 oddziały i 1016 łóżek. Zatrudnia 325 lekarzy i blisko 800 pielęgniarek. Rocznie szpital leczy stacjonarnie 41 tys. pacjentów. 130 tys. chorych przyjmują przyszpitalne poradnie specjalistyczne. (PAP)

ban/ mjk/ abr/