Jak poinformowały w czwartek 7 stycznia 2016 służby prasowe placówki, centrum zostało właśnie wyposażone w ponad 30 nowych urządzeń do rehabilitacji o łącznej wartości 1,4 mln zł. Jest wśród nich zrobotyzowane łóżko szpitalne do 24-godzinnej rehabilitacji, dzięki któremu można wcześniej rozpocząć terapię u pacjentów po udarach mózgu i uszkodzeniach rdzenia.

Dowiedz się więcej z książki
Pogoda na starość. Podręcznik skutecznego wspierania seniorów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

W centrum znalazł się też system do kompleksowej analizy ruchu BTS SMART. Dzięki umieszczeniu na nogach i rękach pacjenta około 20 czujników komputer analizuje każdą fazę jego ruchu i jest w stanie ocenić nie tylko siłę mięśni, ale też prawidłowość impulsów wysyłanych przez układ nerwowy do mięśni w celu ich pobudzenia do pracy. Inne nowe sprzęty to fotel do ćwiczeń oporowych rąk i nóg, precyzyjnie mierzący napięcie w mięśniach.

Centrum Fizjoterapii jest prowadzone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe, działające przy Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach. Jak podkreślają specjaliści tej placówki, wyzwaniem w opiece nad starszymi pacjentami jest współwystępowanie u nich różnych chorób. Dlatego rehabilitacja geriatryczna musi uwzględniać zarówno dysfunkcje wynikające z naturalnego procesu starzenia, jak i zmiany w sprawności ruchowej o podłożu chorobowym.

W Centrum Fizjoterapii oprócz specjalistycznej rehabilitacji geriatrycznej jest możliwa także rehabilitacja kardiologiczna, neurologiczna, ortopedyczna oraz rehabilitacja sportowców.

Katowicki szpital należy do Grupy EMC Szpitale, która prowadzi 10 szpitali i 19 przychodni na terenie całego kraju. Ponad 89 procent przychodów grupy pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zakup sprzętu do katowickiego szpitala sfinansowano ze środków EMC oraz dotacji przyznanej przez Ministerstwo Gospodarki w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. (pap)