W czwartek 26 stycznia 2017 roku minister nauki i szkolnictwa wyższego uczestniczy w Katowicach w kolejnej z serii konferencji Narodowego Kongresu Nauki poświęconych kluczowym problemom polskiej nauki.

Podczas briefingu, pytany był przez dziennikarzy także o projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom. Podkreślił, że jest przeciwnikiem tych propozycji.

- Uważam, że w sposób bezzasadny, uprzywilejowuje on jedną grupę - farmaceutów. Uważam, że jest to projekt w sposób jaskrawy sprzeczny z zasadą wolności prowadzenia działalności gospodarczej i prawa do prywatnej własności – ocenił Gowin.


Czytaj także: Rynek aptek - co się zmieni?>>>


Gowin przypomniał, że w środę 25 stycznia 2017 roku komisja nadzwyczajna ds. deregulacji opowiedziała się za odrzuceniem w całości tego projektu.
- Cieszę się, że projekt został odrzucony przez jedną z komisji. Jakie będą jego dalsze losy, zobaczymy. Być może uda się do tego projektu wprowadzić takie poprawki, które uczynią go akceptowalnym – dodał.

Według jego wiedzy – jak powiedział – "projekt jest kontestowany przez całą opozycję".
- Budzi też kontrowersje w obrębie obozu Zjednoczonej Prawicy i to właśnie z inicjatywy posłów Polski Razem został on odrzucony przez komisję ds. deregulacji – wskazał.

Projekt przewiduje, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej miałby: farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Wcześniej - 17 stycznia 2017 roku - komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt dla komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji. Jego przyjęcie rekomendowało wówczas ministerstwo zdrowia i samorząd aptekarski; przeciw były m.in. rodzinne sieci aptek, duże sieci aptekarskie i opozycja.

Projekt ma nie dotyczyć 15 tysięcy już funkcjonujących aptek, nowe przepisy miałyby objąć nowe podmioty.(pap)

 [-OFERTA_HTML-]