Potwierdza to certyfikat programu "W trosce o pacjenta", który we wtorek 12 września 2017 roku odebrała białostocka klinika.

Przyznała go specjalna kapituła, którą tworzą eksperci zajmujący się przewlekłą białaczką szpikową. Programowi patronuje Polskie Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Certyfikat dostają ośrodki, które wdrożyły taką pomoc.

Program "W trosce o pacjenta" jest realizowany w Polsce od 2014 roku na rzecz chorych z przewlekłą białaczką szpikową. Certyfikat ma 15 spośród 22 placówek leczących takich chorych - poinformowała dziennikarzy członkini rady programu profesor Joanna Góra-Tybor, sekretarz Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, kierowniczka Kliniki Chorób Układu Krwiotwórczego w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Pielęgniarki onkologiczne pracujące z chorymi przechodzą specjalne szkolenia, by mogły - w każdej chwili, gdy pacjent tego potrzebuje - odpowiedzieć na nurtujące go pytania, na przykład o dietę, samopoczucie albo o sposób postępowania w danym momencie. Pacjent dostaje też wsparcie psychologiczne.

Profesor Góra-Tybor przyznała, że chodzi w sumie o "proste" usługi na rzecz pacjentów, które wcale nie są częste w polskiej służbie zdrowia, a takie są jej zdaniem "najbardziej potrzebne". Dodała, że pacjenci w ogóle, a chorzy na nowotwory w sposób szczególny, oczekują, że ktoś się nimi zaopiekuje i chcą mieć zawsze na kogo liczyć oraz dostać kompetentną wiedzę.

Profesor Joanna Góra-Tybor powiedziała, że dzięki nowoczesnym lekom pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową przeżywają wiele lat i wymagają w tym czasie opieki oraz kontaktu z lekarzami i pielęgniarkami. Zaznaczyła, że pielęgniarki mają więcej czasu na rozmowy z takimi potrzebującymi, a to ułatwia życie pacjentom i "daje wsparcie w każdej chwili".

- Również ma duże znaczenie w przestrzeganiu zaleceń lekarskich. To pani pielęgniarka podkreśla, jakie to jest ważne; słyszy, jakie pacjent ma objawy niepożądane. Często jest w stanie mu pomóc czy wspólnie z lekarzem ustalić jakąś strategię postępowania - powiedziała profesor Góra-Tybor i dodała, że to wszystko powoduje, że leczenie jest skuteczniejsze.

 [-OFERTA_HTML-]

Zastępca kierownika Kliniki Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dr hab. Jarosław Piszcz powiedział, że certyfikat to docenienie wysiłków pracowników kliniki, która realizuje program od jakiegoś czasu i wdrożyła standard opieki, czyli dodatkowe wsparcie dla pacjentów, na przykład w formie "praktycznie nieograniczonego" kontaktu z pielęgniarkami.

- Można się dopytać nie tylko o sprawy medyczne, ale zwykłe, życiowe typu dieta, czy to, co może niepokoić pacjenta. Pacjent nie czuje się osamotniony w swojej chorobie - dodał Jarosław Piszcz. Podkreślił, że wiele pytań pacjenci mają nie w trakcie wizyty u lekarza, ale potem, w domu i program daje im szanse na uzyskiwanie odpowiedzi.

Obecnie białostocka Klinika Hematologii z Pododdziałem Chorób Naczyń ma pod opieką około 70 chorych z przewlekłą białaczką szpikową. Rocznie klinika hospitalizuje około 3 tysiące pacjentów z różnymi rodzajami nowotworów krwi.(pap)