Sama, wraz z pracownikami MEN, też przygotowała paczki dla potrzebujących.
"Szlachetna Paczka" to akcja, w ramach której darczyńcy odpowiadają na potrzeby konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
"Wzruszająca akcja, zachwycający ludzie, którzy uczestniczą w tej akcji. Cieszę się, że my po raz pierwszy oficjalnie jesteśmy razem - całe Ministerstwo Edukacji Narodowej (...) zareagowało spontanicznie, wszyscy zaangażowali się" - powiedziała Zalewska podczas środowej konferencji prasowej poświęconej "Szlachetnej Paczce". Poinformowała, że pomoc od pracowników resortu dostaną dwie rodziny - samotne matki z trójką dzieci z Warszawy i z okręgu wałbrzyskiego.
"Pokazujemy jak ważne w procesie wychowania młodych ludzi jest dzielenie się z innymi" - zaznaczyła minister. Zaapelowała do społeczności szkolnych i organizacji młodzieżowych o włączenie się do akcji. "Jest jeszcze chwila czasu, by wybrać rodzinę, która potrzebuje naszego serca, naszej hojności, naszej umiejętności dzielenia się" - powiedziała Zalewska.
Jak mówił obecny na konferencji himalaista Piotr Cieszewski – ambasador akcji „Szlachetna Paczka”, który z flagą z logo akcji był m.in. na szczycie Mount Everestu, "dla rodzin, które są w bazie danych akcji +Everestem+ jest wyjście z biedy". "Apelujemy do wszystkich, by się zaangażowali, walczymy o każdą rodzinę (...) Walczymy teraz o niecałe 800 rodzin" - mówił. Dla tylu rodzin nie znaleźli się jeszcze darczyńcy. "Zostały jeszcze cztery dni, żeby kliknąć i wybrać spośród 800 rodzin" - dodała minister edukacji.
Na najbliższy weekend zaplanowano finał tegorocznej 15. edycji akcji. Wtedy wolontariusze przekażą potrzebującym zebrane dla nich dary.
Po konferencji minister edukacji Anna Zalewska i wiceminister Teresa Wargocka w obecności pracowników resortu zapaliły światła na choince stojącej na dziedzińcu MEN.
"Szlachetna Paczka" realizowana jest od 2001 roku przez Stowarzyszenie "Wiosna". Głównym jej założeniem jest przekazywanie potrzebującym bezpośredniej pomocy - by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Warunkiem otrzymania jej jest to, by rodzina czy osoba próbowała zmienić swoją sytuację. W pierwszej edycji projektu grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie kierowana przez prezesa Stowarzyszenia Wiosna ks. Jacka Stryczka obdarowała 30 ubogich rodzin.

W ubiegłym roku wolontariusze "Szlachetnej Paczki" dostarczyli pomoc do 19,5 tys. rodzin i osób samotnych. Łącznie pomoc o wartości ponad 41 mln zł otrzymało ponad 76,7 tys. osób. W przekazanych paczkach była żywność, środki czystości, zimowa odzież, przybory szkolne. Nie zabrakło też konkretnych rzeczy, potrzebnych podopiecznym "Szlachetnej Paczki" - jak meble, sprzęt agd i sprzęt do rehabilitacji. Były też upominki szczególne: wędka, ciepłe pantofle, książka, a nawet żywy kogut.
Wolontariusze akcji spotykają się z potrzebującymi w ich domach - diagnozują sytuację, poznają potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu jej do projektu. Na tej podstawie tworzą opisy, które trafiają do internetowej bazy. Tam darczyńca może wybrać rodzinę, przygotować dla niej mądrą i skuteczną pomoc lub dokonać wpłaty na organizację projektu. W tym roku w bazie danych - dostępnej poprzez stronę internetową www.szlachetnapaczka.pl - jest ponad 20 tys. rodzin potrzebujących pomocy.
Ideą akcji jest nie tylko materialna pomoc dla rodzin w potrzebie; ma ona też zbliżać rodziny, darczyńców i wolontariuszy. W akcję robienia "Szlachetnych Paczek" angażują się osoby prywatne, instytucje, urzędy, szkoły, a także osoby popularne, np. sportowcy i artyści. Wśród tegorocznych darczyńców jest para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Projekt połączył już ponad 800 tys. osób: darczyńców, wolontariuszy i osoby, które wpłacały pieniądze.(PAP)

Zakup bonów na Boże Narodzenie zależy od regulaminu ZFŚS>>