Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz na konferencji prasowej w piątek podkreślił, że przekazanie 100 tys. elementarzy do nauki czytania ma służyć walce z analfabetyzmem, który jest powszechny w Gwinei.
„To jest 100 tys. książek, ale liczymy, że w ciągu kilku lat skorzysta z nich pół miliona dzieci. Na końcu elementarza zamieścimy przetłumaczone na język francuski najbardziej popularne polskie wiersze dla dzieci. Wydamy tę książkę na miejscu, w lokalnym wydawnictwie zgodnie z zasadami pomocy krajom afrykańskim” - powiedział Dutkiewicz.
Akcja jest organizowana wspólnie z Fundacją Art Transparent, która zajmie się wykonaniem tego zadania.
„Mamy sponsorów, Wrocław dołoży pieniędzy ze swego budżetu, jeśli ich zabraknie. Zachęcam jednak wszystkich, by wsparli tę akcję i wpłacali darowiznę na konto fundacji. To nie jest oficjalna zbiórka, ale każdy może się przyłączyć” - powiedział prezydent.
Karolina Bieniek z Fundacji Art Transparent poinformowała, że pieniądze można wpłacać do połowy kwietnia. Jak obliczono, cała akcja ma kosztować około 100 tys. dolarów.
„To nie jest tak, że piszemy nowy podręcznik. Lokalne wydawnictwo, z którym już rozmawiamy, wyda istniejący już elementarz w języku francuskim. W samej tylko stolicy Gwinei Konakry rocznie rozpoczyna naukę czytania ponad 70 tys. dzieci. Chcemy też, by nasze podręczniki trafiły na prowincję” - powiedziała Bieniek.

Podkreśliła, że problem analfabetyzmu w Gwinei jest ogromny m.in. dlatego, że zdecydowana większość dzieci dopiero w szkole rozpoczyna naukę urzędowego j. francuskiego. „W tym kraju jest kilkanaście języków plemiennych i dzieci posługują się nimi, zanim nie rozpoczną nauki w szkole” - dodała Bieniek.
W ramach akcji będą również zbierane inne książki w j. francuskim - zasilą zbiory Biblioteki Narodowej w Gwinei. Z apelem o podobną zbiórkę Wrocław zwrócił się m.in. do swoich miast partnerskich – francuskiego Lille oraz belgijskiego Mons.
Wrocław przez cały 2016 r. był Europejską Stolicą Kultury i od kwietnia sprawował również tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016. Przejął ten tytuł od koreańskiego miasta Incheon. 23 kwietnia 2017 r. przekaże go stolicy Gwinei – Konakry.(PAP)