We wtorek w podrzeszowskiej Jasionce wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla tegorocznych laureatów konkursu.

Jak podkreślił dyrektor WUP Tomasz Czop, urzędowi zależy na promowaniu współpracy pracodawców i szkół zawodowych. „Na współczesnym rynku pracy jedynie ścisły kontakt przedsiębiorcy ze szkołą zapewnia przygotowanie profesjonalnych, otwartych na postęp technologiczny kadr. Wobec wyzwań związanych z rewolucją przemysłową 4.0 takie działania nabierają szczególnego znaczenia” – podkreślił.

Czop zaznaczył, że na współpracy korzystają zawsze obie strony. „Szkoła, bo może zaoferować atrakcyjny program i perspektywę zatrudnienia, a pracodawca, bo zyskuje wykwalifikowanych pracowników. Zyskują też sami uczniowie, którzy kształcą się przecież po to, aby zostać specjalistami w swoim zawodzie i znaleźć dobrą posadę” – powiedział dyrektor WUP.

W tym roku w konkursie nagrodzone zostały cztery firmy, w tym rzeszowska cukiernia Orłowski&Rak, która od ponad 20 laty współpracuje z Zespołem Szkół Spożywczych w stolicy Podkarpacia.

Natomiast producent szyb samochodowych - Pilkington Automotive Poland do konkursu został zgłoszony przez Zespół Szkół Nr 2 w Nowej Dębie. Jak uzasadniła placówka, firmę cechuje profesjonalizm oraz niepowtarzalna atmosfera, co wpływa znacząco na młodzież, która odbywa tam praktyki.

Z kolei polski oddział amerykańskiego koncernu BorgWarner, który produkuje m.in. elementy układu napędowego do samochodów, został nominowany do konkursu przez Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Jak napisano w uzasadnieniu, firma ciągle się rozwija, co generuje powstawanie nowych miejsc pracy, przeznacza również znaczne kwoty na rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie.

Laureatem konkursu została również Huta Stalowa Wola, zgłoszona przez Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli za m.in. współpracę w zakresie tworzenia programów nauczania oraz przekazanie na cele szkoleniowe sprzętu, maszyn i narzędzi. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Jacek Ensztein

huk/