Władze UŚ chcą w taki sposób zachęcić do studiowania w Katowicach także uczniów z oddalonych miejscowości. Zajęcia są prowadzone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do nieformalnych instytucji działających na ziemiach polskich w XIX i XX w. W ramach Latającego Uniwersytetu Śląskiego wykładowcy i trenerzy Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów przygotowują zajęcia dostosowane do potrzeb uczniów na poszczególnym etapie kształcenia. Chcą przekonać młodych ludzi, że nauka może być wspaniałą przygodą.
„Inicjatywa jest adresowana dla młodych ludzi, którzy nie mieszkają w aglomeracji, dla których nasz region i Uniwersytet Śląski może być atrakcyjny jako miejsce dla studiowania oraz dla osób, które niekiedy wręcz nie wiedzą jaka jest oferta edukacyjna naszej uczelni” - powiedział podczas środowej konferencji prorektor UŚ ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny.
Przypomniał, że na rynku edukacyjnym trwa rywalizacja uczelni, które chcą przyciągnąć jak najwięcej studentów. UŚ chce zaprezentować się jako uczelnia nowoczesna i innowacyjna, na której warto się kształcić. Naukowcy będą odwiedzali głównie mniejsze miejscowości, z których uczniom czasem trudno przyjechać do Katowic. Chcą nie tylko przekazywać wiedzę, ale podzielić się umiejętnościami jak skutecznie ją zdobywać i później posługiwać się nią.
Poza wykładami, w ofercie Latającego Uniwersytetu Śląskiego są warsztaty, pokazy chemiczne i eksperymenty biologiczne. Podczas lekcji będzie używane przenośne laboratorium przyrodnicze. Zajęcia są konstruowane w oparciu o najbardziej efektywne metody edukacyjne, m.in. mapy myśli i naukę przez doświadczenie. Z myślą o maturzystach przygotowano specjalne bloki zajęciowe z języka polskiego i matematyki, które pozwolą w przygotowaniu do majowych egzaminów.

Prawie 9 tys. uczniów weźmie udział w warsztatach z prawa>>

„Staramy się odejść od modelu wykładowca-słuchacze i organizować zajęcia w taki sposób, żeby uczniowie sami je tworzyli, aktywnie brali w nich udział” - zaznaczyła mgr inż. Anna Zalewska, matematyczka, trenerka Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów.
Prowadzący zajęcia stawiają na wykorzystanie w praktyce wiedzy, doświadczenia, samodzielne odkrywanie zależności, dzięki czemu możne łatwiej zrozumieć, zapamiętać i uczy myślenia.
Biolog dr Jacek Francikowski powiedział, że podczas swoich zajęć - podczas których skupia się na fizjologii człowieka - stawia na naukę przez doświadczenie. „Mamy możliwości zabrania sprzętu pomiarowego, dzięki temu uczniowie mogą zaobserwować jak nasze ciało funkcjonuje, jak zachodzą pewne procesy” - opowiadał. Na zajęciach przeprowadza spirometrię i badanie EKG. „Widać, że jest to dla nich atrakcyjne, ciekawe i nowe” - powiedział naukowiec.
Wykłady i interaktywne pokazy prowadzone będą w szkołach z województw: śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Pierwsze zajęcia odbyły się 20 marca w Olkuszu.(PAP)

Uniwersytet zachęca uczniów do zakładania własnego biznesu>>