Jak poinformował w środę Urząd Miasta w Płocku, szczątki pochodzące, według wstępnych ustaleń, z pochówków dokonywanych w okresie od XIII do XVI wieku, odkryto m.in. w podziemiach zabytkowej szkoły oraz na terenie do niej przyległym. Miejsce tych pochówków związane jest zapewne z kolegiatą św. Michała Archanioła, przy której w 1180 r. została założona szkoła - obecnie nazywana popularnie "Małachowianką".
"Wstępnie udało się ustalić, że wiek odkrytych kości jest bardzo różny. Dokładne datowanie pochówków może być trudne. Brakuje przy nich przedmiotów, które wskazywałyby na czas pogrzebania. (...) Kości są teraz starannie zbierane i po wykonaniu dokumentacji przekazywane do badań antropologicznych" - podał Urząd Miasta w Płocku. Wcześniej, w październiku 2012 r. także podczas prac przy renowacji szkoły odsłonięto malowidła ścienne o tematyce sakralnej, które w 1912 r. wykonał malarz Władysław Drapiewski(1876-1961), twórca m.in. polichromii w płockiej bazylice katedralnej.
Od tamtego czasu w różnych miejscach szkoły archeolodzy i ekipy budowlane natrafiali na najróżniejsze zabytkowe przedmioty użytkowe, jak klamry czy guziki. Znaleziono nawet niedużą kulę armatnią. Odkryto również romańskie fundamenty, których istnienie nie było wcześniej znane. Prace renowacyjne w najstarszej polskiej szkole rozpoczęły się pod koniec września 2012 r. i potrwają do 2014 r. W ich ramach planowane jest m.in. gruntowne odnowienie dachu i elewacji zabytkowych zabudowań a także osuszenie fundamentów.
Renowacją i modernizacją objęte zostanie także znajdujące się w podziemiach szkoły muzeum, gdzie zachowały się fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty.
Roboty prowadzi firma z Radzymina, która pod koniec sierpnia z ofertą ponad 18,4 mln zł wygrała przetarg na rewitalizację zabytkowych budynków szkoły. Koszty inwestycji w większości pokryte zostaną z dotacji ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą część dołoży płocki Urząd Miasta.
Obecne liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego otrzymało tę nazwę na mocy uchwały Rady Miasta Płocka w 1921 r. Szkoła powstała w 1180 r. przy kolegiacie św. Michała Archanioła, jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, władcy Polski, który pochowany jest w krypcie płockiej katedry. Od tamtej pory, wielokrotnie przebudowywana, szkoła istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu. Najstarszą, zachowaną część szkoły, fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty, można zobaczyć w szkolnym muzeum, mieszczącym się w podziemiach.
Przetrwały także XV-wieczna wieża oraz XVII-wieczne skrzydło ówczesnego Kolegium Jezuickiego, które istniało od 1611 r. do drugiej połowy XVIII wieku. Wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657), Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego, a uczniami: Hieronim Napoleon Bońkowski(1807-1886), późniejszy nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza; Honorat Koźmiński (1829-1916) ogłoszony przez papieża Jana Pawła II błogosławionym; prezydent II Rzeczypospolitej, profesor Politechniki Lwowskiej - Ignacy Mościcki (1867-1946); pułkownik lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 - Jan Zumbach (1915-1986) a także Tadeusz Mazowiecki (ur. 1927) - pierwszy premier III RP. (PAP)