Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się za tydzień. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 13 stycznia a 25 lutego. Warszawa będzie wśród miast, których młodzi mieszkańcy będą wypoczywać w pierwszej kolejności. Poza województwem mazowieckim ferie rozpoczną się w tym samym terminie w województwach dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że program "Zima w mieście", skierowany do uczniów, które spędzają ferie w stolicy, podobnie jak w ubiegłych latach jest wspierany przez warszawskie placówki edukacyjne, sportowe, kulturalne, a także organizacje pozarządowe.

"Cały czas staramy się, aby ta oferta, którą kiedyś tam stworzyliśmy, była - po pierwsze - uzupełniana, po drugie - modyfikowana zgodnie z duchem czasów i oczekiwaniami młodych ludzi. Ale ta zasadnicza część programu się nie zmienia" - powiedział Paszyński.

Uczniowie z warszawskich szkół będą mieli do dyspozycji 12 tys. miejsc w 109 feryjnych placówkach edukacyjnych, zorganizowanych w szkołach. Placówki będą otwarte przez pięć dni w tygodniu, od 7 lub 8 do 16 lub 17. Dzieci i młodzież będą mogły m.in. nauczyć się pływać, tańczyć, jeździć na łyżwach lub nartach, oglądać filmy, brać udział w warsztatach teatralnych, plastycznych lub wokalnych, a nawet poćwiczyć kreatywne budowanie z klocków LEGO. Opiekunowie będą także zaprowadzać uczestników "Zimy w mieście" do kina, teatru i muzeów - np. Muzeum Warszawy, Zamku Królewskiego, a także do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego czy Narodowego Banku Polskiego.

Program "Zima w mieście" będzie realizowany także w siedmiu szkołach specjalnych dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Rodzice płacą jedynie za posiłki, z których korzystają dzieci w punktach dziennego pobytu; uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji Ośrodka Pomocy Społecznej lub dyrektora szkoły, są zwolnieni także w ferie.

Dla zorganizowanych grup i młodzieży, która samodzielnie przemieszcza się po mieście, zostanie oddanych do dyspozycji 117 specjalistycznych punktów feryjnych m.in. w młodzieżowych domach kultury, ogniskach pracy pozaszkolnej, bibliotekach, szkołach oraz w 70 obiektach dzielnicowych i miejskich ośrodków sportu i rekreacji (m.in. pływalnie, boiska, korty tenisowe, lodowiska, kręgielnie, ściany wspinaczkowe).

Szczegółowe informacje dotyczące programu "Zima w mieście", w tym listę punktów feryjnych i instytucji biorących udział w programie, można znaleźć na stronie www.edukacja.warszawa.pl.

Oprócz tego Straż Miejska oraz Komenda Stołeczna Policji w ramach programu zorganizują zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w trakcie ferii.

Z kolei kontrolerzy Inspektoratu Transportu Drogowego we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego KSP od piątku, 12 stycznia, na parkingu przy hali Torwar rozpoczną kontrole stanów technicznych pojazdów, trzeźwości dokumentów oraz dokumentów. Kontrole będą przeprowadzane na podstawie telefonicznych zgłoszeń do WRD.

"Mamy nadzieję, że tak jak rokrocznie, czy to +Zima w mieście+, czy +Lato w mieście+, spędzanie czasu z miastem w ośrodkach miejskich będzie bezpieczne, spokojne, ale również bardzo atrakcyjne i na koniec dobrze ocenione przez naszych podopiecznych" - powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kazanowska. (PAP)

autor: Paweł Dembowski

pd/ karo/