W czwartek na terenie zabytkowej kolonii robotniczej "Ficinus" z 1867 roku w Rudzie Śląskiej podsumowano pierwszy etap projektu.|
Pierwsze scenariusze lekcji muzealnych pojawiły się na stronie internetowej Szlaku Zabytków Techniki w lutym tego roku. Ich autorami są m.in. nauczyciele-członkowie Klubu Nauczyciela Regionalisty z Katowic. "Obecnie możemy naszym nauczycielom zaproponować dziesięć scenariuszy dla dziesięciu obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki. W ciągu kilku miesięcy odnotowaliśmy 150 pobrań z internetu. W przyszłym roku planujemy przedstawić kolejne scenariusze" - powiedział PAP Adam Hajduga z Urzędu Marszałkowskiego.
Pakiet zawiera m.in. scenariusze lekcji, materiały dla nauczyciela, zestawy zadań i ćwiczeń dla uczniów. Dwa obiekty - Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych oraz Zabytkowa Stacja Wodociągowa "Zawada" w Karchowicach - wzbogaciły się już o filmy prezentujące lekcje pilotażowe, które odbyły się pod koniec października. Trzeci film, według jednego ze scenariuszy, nakręcono w czwartek w Rudzie Śląskiej.
"Zależy nam na popularyzacji historii regionu wśród uczniów. Chcemy ich uczyć przez zabawę, dlatego proponujemy nauczycielom, by zamiast w sali lekcyjnej zrobili zajęcia na szlaku zabytków" - powiedział Hajduga.
Dodał, że Urząd Marszałkowski zamierza za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Katowicach dotrzeć z tymi materiałami do jak największej liczby szkół woj. śląskiego.
Scenariusze lekcyjne znajdują się na stronie - http://www.zabytkitechniki.pl/. Każdy dotyczy innego obiektu. Nauczyciele mogą pobrać ponadto materiały dotyczące Huty Szkła "Zawiercie", Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, Galerii Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum w Gliwicach-Oddziale Odlewnictwa Artystycznego oraz Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego w Ustroniu, Muzeum Włókiennictwa w Bielsku-Białej.
Utworzony siedem lat temu Szlak Zabytków Techniki skupia 36 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Jego poszczególne obiekty znajdują się na trasie od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie, po Cieszyn i Żywiec.
Obiekty znajdujące się na szlaku, od czterech lat biorą udział w Industriadzie - święcie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 8 czerwca br. wzięło w niej udział ok. 75 tys. osób. Kolejna edycja ma się odbyć 14 czerwca 2014 roku. "Zarząd województwa zamierza przeznaczyć na ten cel 2 mln zł" - poinformował Mirosław Rusecki odpowiedzialny z promocję Szlaku Zabytków Techniki.