"Kochane Dzieci, to Wasze święto! To Wasz super ważny dzień! Przedszkole jest miejscem wspaniałej zabawy, radości, nawiązywania przyjaźni i szukania odpowiedzi na ważne dla Was pytania. Tutaj zdobywacie wiedzę o świecie i odkrywacie jego tajemnice, uczycie się szacunku dla koleżanek i kolegów oraz poznajecie swoje prawa" - napisał Michalak.

"Pewnie wiele z Was myśli o tym, że bycie dorosłym jest super i chciałoby już być takim dużym jak rodzice. Musicie jednak wiedzieć, że my dorośli bardzo tęsknimy do dzieciństwa – do czasów bycia przedszkolakiem. Do dorosłości nie trzeba się spieszyć. Bycie przedszkolakiem to powód do ogromnej dumy! Życzę Wam, abyście czerpali radość z każdego dnia i mogli cieszyć się szczęśliwym dzieciństwem" - zaznaczył RPD.

Zwracając się zaś do dorosłych: nauczycieli i rodziców, zauważył, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest okazją, "by przypomnieć sobie, że nie tak dawno my także przeżywaliśmy swoje dziecięce troski i problemy". "To spojrzenie wstecz z pewnością pozwoli na więcej zrozumienia wobec przedszkolaków, którzy obchodzą dzisiaj swoje Święto. To również powód do zastanowienia się nad naszymi relacjami z dziećmi, czasem, jaki im poświęcamy, a także najlepsza okazja do budowania lub rozwijania mocnych, dobrych więzi" - napisał Michalak.

Podkreślił, by pamiętać, że dzieci potrzebują wsparcia w poznawaniu swojego otoczenia. "Ich ciekawość rodzi wiele pytań, na które powinniśmy odpowiadać my – dorośli. Wspierajmy dziecko, pomagajmy mu w odkrywaniu świata, ale nie zmuszajmy go do licznych zajęć dodatkowych, ponad jego siły. Cieszmy się z jego sukcesów i wspomagajmy doskonalenie jego umiejętności. Kochajmy mądrze!" - zaapelował Michalak.

"Niech w tym wyjątkowym dniu przyświeca nam myśl, że dziecko to człowiek. Chociaż mały, nie znaczy, że mało wie i obserwuje. Często czuje i widzi więcej niż możemy sobie wyobrazić. Wsłuchajmy się w głos dziecka, poświęcajmy czas nie tylko na zabawę, ale także na rozmowę o jego potrzebach i troskach" - dodał.

Przypomniał, że dzieci w wieku przedszkolnym wymagają poświęcenia im uwagi, ale także zrozumienia dla ich spraw i potrzeb. "Czas spędzony w przedszkolu ma decydujące znaczenia dla wszechstronnego rozwoju i przygotowania do dorosłości. Na tym etapie młody człowiek jest przecież wyjątkowo podatny na bodźce i wpływy otoczenia, dopiero ucząc się rozumienia świata wokół siebie" - zaznaczył.

Rzecznik życzył wszystkim, aby ten dzień był wyjątkowym i radosnym świętem, przedszkolakom – aby każdy dzień spędzony w przedszkolu był dla nich przygodą i czasem spełniania marzeń, rodzicom – aby z uśmiechem na ustach i dumą wspierali swoje pociechy i zapewniali im szczęśliwe dzieciństwo, a nauczycielom – aby nieustannie czerpali satysfakcję i radość z codziennej pracy z przedszkolakami i ich opiekunami.(PAP)