O udział w tegorocznej edycji ubiegało się ok. 300 osób z 33 krajów. Poza studentami z Polski, Czech, Słowacji i Węgier organizatorzy zakwalifikowali osoby z Białorusi, Łotwy, Macedonii, Rosji i Ukrainy. Uczestnicy studiują m.in. nauki społeczne, polityczne, prawo, ekonomię, sztukę.
Zajęcia – wykłady i warsztaty – potrwają do 16 lipca. Studenci w tym czasie będą poszerzać swoją wiedzę nt. polityki, gospodarki, kultury krajów V4, ale i dowiedzą się więcej o relacjach UE – USA, będą uczyć się zarządzania projektami kulturalnymi, rozmawiać o start-upach.
„Wydarzenia na świecie przyspieszają, na naszych oczach zmienia się historia, w związku z tym ważne jest, aby na tych spotkaniach młodych ludzi z krajów związanych węzłem wyszehradzkim, ale nie tylko, toczyły się debaty i rozmowy na tematy istotne, aby młodzi ludzie szukali odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoi dzisiaj Europa” – powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek Bogusław Sonik, przewodniczący Stowarzyszenia Willa Decjusza, głównego organizatora Szkoły.
Wśród uczestników 15. edycji jest pięcioro studentów z Ukrainy. Wśród ekspertów, którzy poprowadzą zajęcia, jest m.in. Borys Tarasiuk, ukraiński dyplomata, były minister spraw zagranicznych. Brał udział jako ekspert we wcześniejszych edycjach projektu. „Moja konkluzja jest taka, że tutaj młodzi ludzie z różnych krajów są mądrzy, ambitni, a mi dobrze się z nimi komunikuje” – powiedział Tarasiuk i wyraził nadzieję, że projekt przyniesie korzyści zarówno dla uczestników, jak i dla organizatorów.
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, doradca ministra spraw zagranicznych, podkreślił, że dla Polski ważna jest polityka w regionie i to, aby głos środkowoeuropejski „nie był peryferyjny politycznie”. „Zarówno integracja w Grupie Wyszehradzkiej, jak i udział Ukrainy w tym przedsięwzięciu są dla nas niezwykle cenne” – mówił doradca ministra spraw zagranicznych.

Uczestnicy Letniej Szkoły Wyszehradzkiej wymieniają liczne korzyści, jakie płyną z udziału w projekcie. „To szansa, by się lepiej poznać, zacieśnić więzi. Liczę, że Szkoła będzie niepowtarzalnym wydarzeniem” – powiedziała Polka studiująca w Warszawie Olivia Bosomtwe.
„Oczekuję, że dzięki Szkole Letniej poszerzę swoją wiedzę na temat kultury i polityki państw Grupy Wyszehradzkiej oraz że spotkam pełnych entuzjazmu, podobnie myślących ludzi” – wyjaśniła Mariya Hushcha ze Słowacji.
Evelin Balogh z Węgier wyznała, że jest zakochana w Polsce. „Mam obsesję na punkcie Polski” – powiedziała i oceniła, że „polsko-węgierska przyjaźń jest unikatowa w skali światowej”. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Organizacja wycieczek szkolnych oraz wypoczynku dzieci i młodzieży. Nowe zasady - 2 części
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł