Organizatorzy protestów wystąpili do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Chcą do niego apelować o zawetowanie prawa oświatowego i przepisów je wprowadzających.
Zgodnie z tymi ustawami, zlikwidowane zostaną gimnazja, przywrócone będą 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.
W środę ustawy uchwalił Sejm, w piątek pracuje nad nimi Senat.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywając do protestów alarmuje, że reforma edukacji jest "nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wprowadzenia poniosą samorządy". Według ZNP, tylko w dwóch pierwszych latach reformy ten koszt to 985 mln zł. Pikiety planowane są na godz. 17.
Koalicja "Nie dla chaosu w szkole" w przekazanej informacji przypomina, że Sejm przegłosował ustawy oświatowe "nocą 14 grudnia", a prace w Senacie "ruszyły w tempie ekspresowym".

W Senacie o reformie edukacji - komisje za przyjęciem bez poprawek>>

"Tzw. reforma edukacji jest wprowadzana pomimo zdecydowanego sprzeciwu środowisk, których dotyczy: rodziców, nauczycieli, samorządów, badaczy edukacyjnych, akademików, metodyków, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich" – podkreśla Koalicja.
"Ministerstwo Edukacji Narodowej, partia rządząca, pozostali głusi na wszelki protesty, manifestacje, słowa krytyki, kierowane do nich przez fachowców. Machina krzywdząca polskich uczniów ruszyła pełną parą" – głosi odezwa.
Według Koalicji teraz polską szkołę może obronić już tylko prezydent Andrzej Duda, "który jednoznacznie deklarował, że nie podpisze żadnej antyspołecznej ustawy".
"Wzywamy nauczycieli, rodziców - wszystkich, którym nie są obojętne losy polskiej edukacji i kształcenia młodych obywateli w naszym kraju do wyjścia na ulice!" – napisała Koalicja "Nie dla chaosu w szkole".
Pikieta przed Pałacem Prezydenckim ma się odbyć pod hasłem: „Prezydencie! Nie podpisuj złej zmiany dla polskiej edukacji”.
Jej uczestnicy chcą wręczyć prezydentowi ponad 250 tysięcy podpisów zebranych w obronie obecnego ustroju szkolnego oraz kartki z życzeniami, by nie podpisywał ustaw oświatowych.
ZNP zapowiada jednocześnie, że w dniach 20-21 grudnia zarząd główny związku podejmie decyzję o tym, jak przebiegać będzie dalsza akcja protestacyjna przeciwko reformie. (PAP)

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów