Jak poinformowała PAP Renata Nowakowska, dyrektorka Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek, organizatora imprezy, młodzież zaprezentuje 15-minutowe scenki, na wybrane tematy i zagadnienia. Będzie to m.in. kobieca niezależność na podstawie "Ślubów panieńskich", budowanie muru z "Zemsty", przysłowia bez końca na podstawie "Pana Jowialskiego".

Nowakowska podkreśliła, że interpretacja dzieł Fredry jest dowolna. "Młodzież może przenieść nas we współczesny świat, zamiast listów napisać np. sms-y. Nie narzucamy żadnych ram interpretacyjnych. Tu jest dowolność. W tym konkursie młodzież ma się wykazać wyobraźnią, pomysłem" - powiedziała Nowakowska.

Uczestnicy walczą o złotą, srebrną i brązową Maskę. Ponadto zdobywca pierwszego miejsca wystąpi w czerwcu na corocznej imprezie Święto Zamku, która w tym roku odbędzie się pod hasłem "Od Kazimierza Wielkiego po Fredrę". Wówczas także zaprezentowane zostaną "Śluby panieńskie" z udziałem przemyskiej młodzieży.

Prezentacje scenek fredrowskich odbywają się w ramach projektu "Fredro po przemysku", zgłoszonego przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek do konkursu "Dom z Wyższą Kulturą". Projekt ten zajął trzecie miejsce i zdobył 15 tys. zł nagrody. Konkurs organizowany przez Alior Bank i "Newsweek" jest ogólnopolską akcją, skierowaną do ponad 6 tys. placówek kulturalnych, której celem jest dofinansowanie najciekawszych projektów, aktywizujących społeczność lokalną.

W ramach projektu odbędzie się jeszcze m.in. spektakl uliczny w wykonaniu aktorów Teatru "Fredreum", maraton w czytaniu fragmentów dzieł przez znane osobistości miasta oraz wystawienie sztuki "Śluby Panieńskie", w której zagrają mieszkańcy Przemyśla, wyłonieni w drodze castingu. Spektakl zostanie pokazany na scenie plenerowej Zamku Kazimierzowskiego.(PAP)

api/ ls/