Rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, który także wziął udział w spotkaniu - powiedział w czwartek PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
Jak podkreślił, zdaniem prezydenta koncepcja "Akademii Przyszłości" - niestandardowego podejścia do pomocy dzieciom z problemami wychowawczymi - jest warta popularyzacji. Dodał, że prezydentowi Dudzie zależy, aby zastanowić się nad wykorzystaniem metody wychowawczej proponowanej w "Akademii Przyszłości" w ramach systemu edukacyjnego, opieki, wsparcia dla rodzin potrzebujących. "W takim przedsięwzięciu wyraża się głębokie przekonanie prezydenta o potrzebie wspólnotowego działania" - dodał Kolarski.
Ks. Stryczek w rozmowie zaznaczył, że istotnym elementem procesu wychowawczego jest, by przygotować dziecko do radzenia sobie w życiu, a nie tylko, by zdawało szkolne egzaminy. Dodał, że na spotkaniu z ministrami miał okazję przedstawić metodologię programu oraz idee, które programowi przyświecają. "Nie zmuszamy dziecka do nauki, ale powodujemy, żeby chciało mu się uczyć" - powiedział.

Zmiany w rekrutacjach do szkół - tematem pierwszego Zjazdu Akademii Rozwoju Szkoły>>

Według niego w masowej szkole dzieci z problemami są pozostawiane same sobie. "W "Akademii Przyszłości" te dzieci podnosimy. Człowiek, który jest ubogi lub ma kłopoty w szkole, nie jest kimś gorszym. Chcemy tego człowieka ponosić, by radził sobie w życiu. To nasza odpowiedź na biedę" - powiedział.
Program "Akademia Przyszłości" w 2003 r. powstał z inicjatywy ks. Stryczka. Jego celem jest "przeprowadzanie dzieci od porażki w szkole do sukcesów w życiu". Każde dziecko w Akademii otrzymuje swojego tutora, którym jest wolontariusz. "Akademia sprawia, że dzieci, które dotychczas czuły się nieważne, mogą poczuć się wyjątkowe" - czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia.
Ponadto Akademia daje dziecku wyprawkę na początek roku, ale także dzięki wsparciu wolontariusza uczy konkretnych umiejętności, np. odpowiadania przy tablicy, rozmowy z kolegami. "Co najważniejsze - kształtuje w nim mentalność wędkarza - uczy je, jak radzić sobie w szkole i w życiu" - informuje Stowarzyszenie. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Kompetencje coachingowe nauczycieli. Jak rozwijać potencjał ucznia w szkole
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł