"Dziękujemy wspaniałym uczonym i pedagogom, naszym mistrzom i autorytetom" - podkreśliła w opublikowanym na stronie internetowej filmie pierwsza dama. "Życzymy, by Wasza praca przyniosła jak najwięcej zadowolenia. Żebyście Państwo każdego ranka znajdowali siły, by wspierać młodych ludzi w ich poszukiwaniach i cieszyć się z ich odkryć. Wierzymy, że Wasze starania przyniosą Wam prawdziwą satysfakcję" - zwróciła się do nauczycieli.

Kornhauser-Duda zachęcała, żeby w tym dniu odwiedzić swoich dawnych lub obecnych nauczycieli. "Powiedzmy im o naszych sukcesach. O tym, jak każdego dnia korzystamy z wiedzy i umiejętności, które nam przekazali. Jak ważny jest dla nas szacunek dla nauki, pokora wobec jej tajemnic i ciekawość świata" - podkreśliła.

Dodała, że wraz z mężem dobrze znają zawód nauczyciela. "Wiemy, jak wiele radości daje wspieranie młodych ludzi na drodze do dorosłości. Wiemy też jednak, jak wiele wyzwań stoi przed systemem oświaty i szkolnictwem wyższym" - powiedziała.

Prezydent Duda zauważył, że "żyjemy w czasach, kiedy wiedza i postęp wywierają nadzwyczaj silny wpływ na nasze życie". "Dlatego potrzeby uczniów, nauczycieli i środowisk akademickich powinniśmy traktować bardzo poważnie. Dzięki dobrym warunkom pracy poziom nauczania w naszych szkołach będzie coraz wyższy. Wychowanie i wykształcenie młodych pokoleń Polaków to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego kraju" - przekonywał.

Prezydent zwrócił uwagę, że Dzień Edukacji Narodowej to także święto uczniów i studentów. "Kochani! Lata spędzone w szkole i na studiach to czas odkrywania pasji i talentów, wielkich marzeń i odważnych planów. Wykorzystajcie te chwile jak najlepiej. Szukajcie odpowiedzi, których jeszcze nikt nie znalazł. Patrzcie tam, gdzie dotąd nikt nie spojrzał. Wymagajcie od świata – ale też od siebie – więcej, niż wymagają inni" - zaapelował Andrzej Duda.

Prawo oświatowe z serii MERITUM
Krzysztof Gawroński, Stefan M. Kwiatkowski
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł