Portal http://wybierzstudia.nauka.gov.pl ma pomóc licealistom w wyborze studiów zgodnych z ich zainteresowaniami, dostosować wybór przedmiotów maturalnych do wymagań uczelni czy znaleźć studia w pobliżu miejsca zamieszkania. Przyszli studenci znajdą w nim informacje o bieżącej ofercie 437 uczelni, kierunkach, które z powodu negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej zawieszają nabór czy nawet zostaną zlikwidowane. Dowiedzą się też, ilu studentów studiuje na danej uczelni, które uczelnie oferują atrakcyjne wyjazdy zagraniczne.

"Chcemy żeby decyzje młodych ludzi dotyczące wyboru studiów były jak najbardziej przemyślane – dlatego właśnie stworzyliśmy ten portal. Oferta edukacyjna polskich uczelni jest bardzo bogata i różnorodna. To oczywiście bardzo dobrze, choć uczniom stojącym przed ważnym życiowym wyzwaniem jakim jest wybór studiów może być trudno odnaleźć się w gąszczu informacji. Portal +Wybierz Studia+ ma ułatwić im podejmowanie mądrych decyzji" – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W ocenie resortu nauki od innych źródeł wiedzy o uczelnianej ofercie, portal różni się rzetelnością zamieszczanych w nim informacji. W portalu znajdą się dane pochodzące z czterech źródeł: informacji zebranych w systemie POL-on, oceny kierunków dokonywanej przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA), oceny potencjału poszczególnych uczelni dokonanej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesłanych przez uczelnie.

Użytkownicy portalu będą mogli wyszukiwać informacje według sześciu kategorii: przedmiotów maturalnych, nazwy uczelni, lokalizacji, kierunku studiów oraz rodzaju uczelni (publiczna lub niepubliczne i kościelne) i trybie studiów. Elementem portalu jest też mapa, która pokazuje, w jakich miastach znajdują się poszczególne uczelnie, a gdzie ich wydziały zamiejscowe.

Jak w poniedziałek poinformował PAP resort nauki, badania przeprowadzone przez resort nauki pokazują, że największą popularnością wśród maturzystów cieszy się możliwość wyszukiwania po wybranych przedmiotach maturalnych. Można wybrać cztery przedmioty, poza obowiązkowym polskim i matematyką. To pozwala zorientować się maturzystom, jak wiele kierunków można studiować. Obecnie wynik takiego wyszukiwania ma charakter orientacyjny, a oficjalną listę wymaganych przedmiotów można znaleźć na stronach uczelni. Resort nauki zamierza uzupełniać dane, aby wyniki wyszukiwania były jak najbardziej aktualne.

Do 15 września ministerstwo prowadziło konsultacje na temat portalu. Serwis ocenili też uczniowie liceów i niezależne organizacje. Jak podał PAP resort nauki, w ostatnim etapie swoje uwagi na temat serwisu przesłało około 40 uczelni. Pochodziły one zarówno z małych, jak i dużych szkół wyższych.

Po przeprowadzonym ostatnim etapie konsultacji, sam model wyszukiwarki pozostał niezmieniony. Uczelnie pytały natomiast o możliwość dodawania informacji o specjalnościach dostępnych w ramach poszczególnych kierunków. Jednak ponieważ obowiązujące przepisy nadają uczelniom uprawnienia do prowadzenia kierunków, a nie specjalności, chwilowo nie planuje ono publikowania takich informacji za pośrednictwem portalu.

Wśród uwag, które resort nauki otrzymywał, najczęściej pojawiało się pytanie dotyczące braku danych o ewaluacji poszczególnych kierunków studiów, dokonywanej przez Polską Komisję Akredytacyjną. Na razie w portalu Wybierz Studia oceny PKA zawiera około 20 proc. kierunków. Problem polega na tym, że PKA od 2011 roku jeszcze nie oceniła większości szkół. W roku 2011 weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, która zmieniła system oceny uczelni. Jednak - jak zapewnia MNiSW - w miarę, jak PKA będzie publikować wyniki ewaluacji, to dane o jej wynikach, znajdą się też na portalu.

Dane dostępne w portalu Wybierz Studia będą aktualizowane co kwartał. Ostatnia aktualizacja pochodzi z 22 września. Prace nad portalem, wspólnie z resortem nauki, prowadził Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy. Koszt jego przygotowania wyniósł ponad 400 tys. złotych. (PAP)