Celem konkursu było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat szkodliwego działania dopalaczy oraz kształtowanie negatywnej postawy wobec ich używania. Do udziału w konkursie zaproszono całe klasy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie mieli wspólnie wykonać komiks – pracę konkursową - której treścią była historia pod tytułem "Dopalacze kradną życie".
"Na konkurs napłynęło ponad dwa tysiące prac - to jest ponad dwa tysiące zespołów, drużyn, klas z całej Polski, które odpowiedziały na nasz apel. To bardzo ważne, gdyż każdy z was, kto rozpoczął pracę nad komiksem, musiał pomyśleć o dopalaczach, musiał porozmawiać z koleżankami i kolegami na temat tego czym są dopalacze, czym są narkotyki" - powiedziała Augustyn podczas wtorkowej gali finałowej konkursu w Warszawie.
O licznym udziale uczniów mówił też rzecznik praw dziecka Marek Michalak. "Bardzo się cieszę, że tak licznie odpowiedzieliście na tak trudny temat (…). Powiedzenie +nie+ w sytuacji presji rówieśniczej nie należy do łatwych, musicie się uczyć asertywności i utrwalać w sobie tę umiejętność, trzeba siebie sprawdzać i trzeba się sprawdzać nawzajem, podejmować działania wspierające jeden drugiego i siebie samego" - zaznaczył.
Jak mówił, po to by całkowicie zlikwidować problem dopalaczy młodzi ludzie muszą się nauczyć mądrze wybierać. "Życzę wam tego by wasze wybory była zawsze rozsądne i mądre, te osobiste i te podejmowane przez wasze koleżanki i kolegów, bo wy macie na nich większy wpływ niż my" - dodał rzecznik praw dziecka.
W kategorii szkoła ponadgimnazjalna zwyciężyli uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach.

Coraz więcej zatruć dopalaczem "Mocarz">>

"Na podjęcie tematu wpływ miała śmierć mojego kolegi po zażyciu dopalaczy" - przyznał podczas wtorkowej uroczystości jeden z członków zwycięskiego zespołu Marek Jerchela. Wraz z Natalią Jurczyk i Piotrem Szaflikiem wspierał on w pracy autorkę komiksu Kingę Makowkę Narysowana przez nią plansza przedstawia zwycięską walkę Agenta Freedom z Doktorem D. "Inspiracją do niego były różne komiksy, bo czytam wiele komiksów, filmy oraz historia kolegi Marka" - powiedziała Makowka.
W kategorii szkoła podstawowa zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Obiechowie. "Inspiracją do narysowania mojego rysunku była piosenka Karoliny Czarneckiej +Hera koka hasz LSD+. Mój komiks opowiada o dziewczynce, która popadła w uzależnienie i zakończyła życie śmiercią" - powiedziała autorka zwycięskiej pracy w tej kategorii Aleksandra Jędrychowska.
W tej kategorii gimnazjum zwyciężyli uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze, w wyniku ich wspólnych przemyśleń komiks narysowała Aniela Kaczmarek.
Organizatorem konkursu było Ministerstwo Edukacji Narodowej, a do współpracy zaproszone zostały Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. (PAP)

MEN pomoże opracować przepisy zapobiegające rozpowszechnianiu dopalaczy>>