Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest żeglarz - mistrz olimpijski oraz mistrz świata - Mateusz Kusznierewicz. Projekt realizuje od 2010 roku Fundacja Gdańska, której prezesem w 2013 r. został gdański żeglarz. W środę w Gdańsku zorganizowano konferencję prasową podsumowującą sześć dotychczasowych edycji programu.
„Początki były trudne, bo długo zastanawialiśmy się, w jaki sposób projekt realizować. Ważne było choćby zadbanie o bezpieczeństwo dzieci: w grupie 18 tysięcy dotychczasowych uczestników tylko dwa razy zdarzyła się skręcona kostka, czy inny drobniejszy wypadek. Dziś czuję bardzo dużą satysfakcję z realizacji tego programu” – powiedział PAP Kusznierewicz.
Dodał, że gdy przystępowano do realizacji pierwszych edycji projektu wydawało mu się, że najważniejszą rolą programu jest promocja żeglarstwa. „Z czasem okazało się, że się myliłem: najbardziej wartościową rzeczą okazała się tu edukacja morska oraz fakt, że młodzież może zobaczyć swoje miasto od strony wody” – powiedział PAP Kusznierewicz dodając, że ankiety przeprowadzone wśród uczniów pokazały, że około 85 procent z nich nie miało wcześniej okazji do obejrzenia Gdańska z poziomu wody.
Program Edukacji Morskiej adresowany jest do uczniów pierwszych klas gdańskich gimnazjów. Udział w nim jest dobrowolny, ale zazwyczaj z tej możliwości korzysta większość uczniów danego rocznika. Podstawą projektu jest jednodniowy rejs na pokładach kliku niewielkich jachtów, które płyną Motławą i Kanałem Portowym aż do miejsca, gdzie zaczyna się Zatoka Gdańska.
Trasa rejsu wiedzie m.in. obok gdańskiego Żurawia, statku-muzeum - Sołdek, Polskiego Haka, terenów stoczni gdańskiej, Twierdzy Wisłoujście a także czynnych portowych nabrzeży i Westerplatte.
W trakcie wodnej podróży uczniowie poznają historię mijanych zabytkowych obiektów (zwiedzają też m.in. Twierdzę Wisłoujście) i najważniejsze fakty dotyczące dzisiejszej działalności portowej miasta. Po drodze sternicy, którzy jednocześnie są przewodnikami, zapoznają też młodzież z podstawowymi informacjami dotyczącymi ekologii oraz fauny i flory Bałtyku. Jachty z uczniami wypływają również na Zatokę Gdańską, gdzie gimnazjaliści uczą się stawiania żagli, sterowania, wykorzystywania wiatru itp.
 
Program realizowany jest dzięki pięciu sześcioosobowym jachtom, które Fundacja wynajmuje na czas trwania projektu. „Dzięki takiemu rozwiązaniu jednego dnia w programie może wziąć udział cała klasa, co wpływa też na integrację grupy” – wyjaśnił Kusznierewicz. Lekcje na wodzie odbywają się wiosną i jesienią.
Z roku na rok projekt jest nieznacznie modyfikowany: organizatorzy wprowadzają modyfikacje wynikające z podpowiedzi i uwag uczestników, ale też ze zmian, jakie zachodzą w samym Gdańsku, w tym realizacji kolejnych inwestycji portowych czy udostępnień historycznych obiektów związanych z portową historią miasta.
W kolejnych latach projekt będzie kontynuowany. „Taka jest już deklaracja ze strony miasta. Zależy nam, by każdy gdańszczanin miał kontakt z wodą, morzem, historią i żeglarstwem” - zapowiedział Kusznierewicz.
Od kilku lat programowi towarzyszy skierowany do uczniów gimnazjów i liceów ogólnopolski konkurs ekologiczny, który każdego roku dotyczy innych zagadnień związanych ze środowiskiem. Hasło jednej z edycji konkursu brzmiało np. "Nie lej wody!", a uczestnicy mieli za zadanie nakręcić krótki film propagujący dbałość o zasoby wody na Ziemi.
Koszty realizacji gdańskiego Programu Edukacji Morskiej pokrywa miasto i sponsorzy. Poszczególne edycje projektu odbywały się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. (PAP)


Ponad 5 tys. pomorskich uczniów przeszło edukację morską>>