Niektórzy przygotowując się do matury zwrócili uwagę na jednego z pisarzy, który niedawno zmarł - Justimasa Marcinkieviciusa - i nie zawiedli się.

Uczniowie litewscy mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy to ,,Uczucia i rzeczywistość w powieści ,,Dedes ir Denienes" (,,Wujkowie i wujenki) Juozasa Tumasa ps. Vaiżgantas. Drugi temat to ,,Dramatyzm w historii litewskiej na podstawie utworu Justimasa Marcinkieviciusa" pt. ,,Mindaugas" (Mendog - imię króla litewskiego). Uczniowie deklarowali, że wybierali oba tematy.

"W związku ze śmiercią Marcinkieviciusa brałam pod uwagę, że jego twórczość może znaleźć się na egzaminie i przygotowałam się. Myślę, że matura poszła mi bardzo dobrze" - powiedziała PAP Jowita Januszko, która wybrała drugi temat. Martinas Bernecki powiedział PAP, że wybrał pierwszy temat, bo akurat lepiej znał tę powieść, a mniej twórczość Marcinkieviciusa.

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku Irena Marcinkiewicz podsumowując maturę powiedziała, że egzamin z języka litewskiego jest obowiązkowy i bardzo ważny szczególnie dla osób, które wybierają się na studia na Litwie. Zaznaczyła, że ci, którzy nie mają zaliczonego tego egzaminu, muszą zdawać do litewskich szkół egzaminy wstępne. Na studia litewskie wybiera się ponad połowa uczniów z Puńska.

Marcinkiewicz powiedziała PAP, że ten rok był trochę inny od poprzednich, bo matura odbyła się w nowym budynku liceum. Obiekt został oddany do użytku w 2010 roku.

Liceum litewskie w Puńsku istnieje od ponad 50 lat. Dotąd mieściło się w budynku szkoły podstawowej. Teraz posiada własny obiekt. Wszystkie przedmioty w liceum - oprócz polskiego, historii i geografii - są wykładane po litewsku.

Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny. Podczas ostatniego spisu powszechnego ludności do narodowości litewskiej przyznało się jednak tylko 5,8 tys. osób.(PAP)

bur/ hes/