Przedsięwzięcie, któremu patronuje region rzeszowski NSZZ "Solidarność", adresowane jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych regionu.
"Uczestnicy konkursu mają przygotować prezentacje multimedialne przybliżające tematykę stanu wojennego na terenie dzisiejszego Podkarpacia" - powiedziała Waksmundzka-Szarek. Jak zaznaczyła, celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży najnowszą historią Polski oraz przypomnienie rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
"Prezentacja multimedialna jako forma pracy konkursowej ma pozwolić uczniom na rozwinięcie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych typach źródeł historycznych oraz poddania ich krytycznej analizie" – wyjaśniła.
Prace konkursowe należy przesyłać do 9 listopada. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 30 listopada, a na 6 grudnia zaplanowano wręczenie nagród.
Jest to druga edycja konkursu. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło prawie 40 uczniów z 12 szkół. Przed rokiem podczas wręczania nagród autorzy prac spotkali się ze świadkami historii, m.in. liderem rzeszowskiej "Solidarności" w latach 80. Antonim Kopaczewskim oraz przywódcą strajku w pierwszych dniach stanu wojennego w Fabryce Amortyzatorów w Krośnie, Adamem Obercem.(PAP)

kyc/ hes/