Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział 4 stycznia, że Związek chce zorganizować ogólnokrajowe referendum w sprawie reformy oświaty przygotowanej przez szefową MEN Annę Zalewską, żeby pokazać, że to nie jest sprawa tylko i wyłącznie nauczycieli.

Przedstawiciele PO, Nowoczesnej, Razem, Inicjatywy Polska, OPZZ, ruchów rodzicielskich oraz „Koalicji NIE dla chaosu w szkole” zadeklarowali poparcie dla pomysłu ZNP.

Lubnauer przypomniała, że we wtorek o godzinie 14 odbędzie się kolejne spotkanie w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie organizacji referendum.

"Będziemy jak wiadomo zbierać podpisy pod akcją referendalną, zbiórka podpisów zacznie się prawdopodobnie luty-marzec" - powiedziała wiceszefowa Nowoczesnej.

Jak podkreśliła już w tej chwili Nowoczesna zamierza podjąć działania, które mają spowodować, aby ta akcja "odbywała się na odpowiednią skalę".

"Zgłosimy naszego przedstawiciela do komitetu referendalnego, będziemy starali się być jak najaktywniejsi jako ugrupowanie, ponieważ uważamy że kwestia edukacji jest obecnie jedną z najważniejszych kwestii, które odbywają się w kraju" - podkreśliła.

W rozmowie z PAP Lubnauer dodała, że jeżeli Nowoczesnej przypadnie jedno miejsce w komitecie, wówczas to ona będzie przedstawicielem partii, jeśli będzie więcej miejsc, kandydatami będą również Mirosław Suchoń oraz Marek Sowa.

Lubnauer podkreśliła, że Nowoczesna zamierza przeprowadzić akcję informacyjną dla Polaków po to, "aby wszyscy rozumieli, co niesie za sobą reforma edukacji i dlaczego jako społeczeństwo powinniśmy się jej przeciwstawić". Wszelkie informacje Nowoczesna będzie umieszczać na stronie internetowej www.bronimyedukacji.pl oraz w formie drukowanej - dodała.

Posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska poinformowała natomiast, że Nowoczesna zamierza powołać zespół referendalny, w skład którego wejdą obok niej i Lubanuer także: Mirosław Suchoń, Marek Sowa, Mirosław Pampuch, Zbigniew Gryglas, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus. Zadaniem zespołu - powiedziała Wróblewska - będzie koordynowanie wszystkich akcji związanych ze zbieraniem podpisów oraz informowanie i przygotowywanie materiałów dla obywateli.

Jak zaznaczyła, Nowoczesna chce pokazać obywatelom, że można zmieniać edukację w inny sposób, niż tylko przez ostrą reformę. "Można ją zmieniać jakościowo i program Nowoczesnej jest dobrą alternatywą dla tego, co robi rząd" - oceniła Wróblewska.

Poseł N. Marek Sowa ocenił natomiast, że cała odpowiedzialność za wdrożenie reformy edukacji spoczywa na rządzie PiS i minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej.

"Jako Nowoczesna będziemy starali się, aby w trakcie wdrożenia tych procesów, tej ustawy, od momentu kiedy pojawią się odpowiednie uchwały rad gmin, które będą i muszą być podjęte do końca marca, na bieżąco informować mieszkańców, obywateli o tym, jakie będą skutki w poszczególnych gminach" - powiedział.

Zapowiedział, że posłowie Nowoczesnej będą prowadzić pełen monitoring wszystkich uwał, od momentu ich przedstawienia przez prezydentów, burmistrzów, wójtów aż do momentu przyjęcia przez rady gmin. "Nie chcemy, aby mieszkańcy, obywatele Polski, wyłącznie byli informowani, zalewani tą propagandą, która płynie z ust pani minister Zalewskiej, ale żeby byli rzetelnie informowani o tym, jakie te skutki będą" - powiedział Sowa.

W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały ustawy: Prawo Oświatowe i przepisy je wprowadzające, które reformują system szkolny w Polsce, m.in. zmieniając strukturę szkół.

Zgodnie z reformą oświaty w miejsce obecnie istniejących szkół wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

Minister edukacji Anna Zalewska zapewnia, że reforma edukacji to ważna i dobra zmiana dla polskiej szkoły. Wśród korzyści z jej wdrożenia minister wymienia m.in. wzbogacenie programu liceów o większą liczbę godzin przedmiotów przyrodniczych i historii, wzmocnienie dwujęzyczności, wsparcie małych szkół i ograniczenie konieczności dowożenia dzieci, wzmocnienie roli kuratora i pozycji rodziców w szkole, wprowadzenie "nowoczesnej podstawy programowej do wszystkich klas". (PAP)

mro/ mok/