Pierwszy Turniej młodzieżowych debat oksfordzkich zaplanowany jest na 20 czerwca 2018 r. Jego celem jest zwiększenie świadomości prawnej młodych Polaków a przy tym - kształtowanie wysokich standardów dyskursu publicznego.

W skład jury wejdzie przedstawiciel kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Zwycięzcy każdego turnieju otrzymają statuetki i atrakcyjne nagrody. Dla wszystkich uczestników przewidziano upominki.

W turnieju, który odbędzie się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, weźmie udział osiem szkolnych drużyn. Skład każdej z nich obejmie czterech mówców (uczniów) i opiekuna (nauczyciela lub wychowawcę). Poprzez losowanie poszczególne drużyny zostaną przydzielone do grup eliminacyjnych, w których zmierzą się we wstępnej debacie. Zwycięzcy przejdą do kolejnych etapów (ćwierćfinał, półfinał), a dwie najlepsze drużyny stoczą decydującą walkę poprzez dyskusję w finale.

Zgodnie z formułą oksfordzką, każdą debatę poprowadzi „marszałek” dbający o poziom polemiki i kulturę słowa. Poszczególni mówcy będą mieli w drużynie określone zadania, np. zdefiniowania tezy debaty, sprecyzowania punktów sporu, przedstawienia własnej argumentacji, podważenia stanowiska strony przeciwnej. Intrygujące tematy dyskusji będą stanowić zachętę do zaangażowanego pojedynku na argumenty.

Do udziału w pilotażowym turnieju można zgłaszać się od 18 do 25 maja 2018 r. (do godz. 12.00) - poprzez elektroniczny formularz rejestracyjny zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (https://www.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/edukacja-prawna/turniej-mlodziezowych-debat-oksfordzkich-w-ministerstwie-sprawiedliwosci/preview.html).

O udziale w turnieju decyduje kolejność nadesłania poprawnie(PAP)