Minister zaznaczyła, że na podstawie ankiet wypełnionych przez rady rodziców i dyrektorów wszystkich szkół podstawowych została przygotowana specjalna mapa edukacyjna, która jest dostępna na stronie internetowej MEN. Rodzice za jej pośrednictwem mogą dowiedzieć się, jak przygotowana jest każda ze szkół.
"Chciałam zaapelować do rodziców. Jeżeli jesteście zaniepokojeni, nie jesteście pewni czy szkoła waszego dziecka jest dobrze przygotowana, to zobaczcie ankiety i pójdźcie do szkoły. Macie pełne prawo pójść do szkoły, pogadać z dyrektorem szkoły, poznać nauczycieli, zobaczyć czy jest kącik zabaw, czy jest stołówka i jak działa świetlica" - powiedziała Kluzik-Rostkowska na konferencji prasowej.
Podkreśliła, że jeżeli rodzice po wizycie w szkole będą mieli obawy, to mogą zwrócić się do miejscowych władz lub poinformować MEN za pośrednictwem specjalnej infolinii. Dodała też, że im wcześniej przyjdzie sygnał, tym więcej będzie czasu na rozwiązanie problemu.
Minister poinformowała również, że do końca kwietnia wszystkie podstawówki odwiedzą kuratorzy, aby przekonać się, jak placówki są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Każdy wizytator ma przeciętnie sprawdzić 10-12 szkół.
Kluzik-Rostkowska zaznaczyła, że w ankietach jedynie dyrektorzy 7 promili szkół przyznali, że ich placówki na przyjęcie sześciolatków nie są przygotowane wystarczająco.
"Na 13 tysięcy szkół 7 promili to jest 100 szkół. To jest taka liczba szkół, że można zapanować nad tym (...). Ja przede wszystkim będę skupiała uwagę na tych 7 promilach szkół, w których trzeba sporo zrobić" - zapewniła minister.
Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Sejm, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r. W sierpniu ubiegłego roku Sejm zdecydował, że w 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną tylko sześciolatki z pierwszej połowy 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. (PAP)

Polecamy: Sześciolatek zapamięta tylko ciekawą lekcję