W Krakowie jest blisko 7,5 tys. sześciolatków. Około połowa z nich powinna 1 września zasiąść w szkolnych ławkach.
"901 z tych dzieci uzyskało odroczenie od obowiązku szkolnego"| - powiedziała dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa Anna Korfel - Jasińska. Jak dodała we wszystkich dużych miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich skala tego zjawiska jest podobna. "To niepokojące, bo w zeszłym roku takich odroczeń było kilkanaście i dotyczyły one dzieci wymagających kształcenia specjalnego lub dzieci, mających bardzo niską frekwencję spowodowaną chorobami i poważnymi terapiami" – wyjaśniła.
Rodzice otrzymali opinie z poradni psychologiczno – pedagogicznych o braku dojrzałości szkolnej, a dyrektorzy szkół mając takie opinie zdecydowali o odroczeniu obowiązku szkolnego.
Do środy do pierwszych klas samorządowych szkół podstawowych zapisanych zostało 6 tys. 914 dzieci, w tym niespełna 2,5 tys. sześciolatków. Wśród sześciolatków było 2 tys. 80 dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r. i 387 w drugiej połowie.
Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych działających w szkołach przyjętych zostało 17 466 z 19 318 zgłoszonych dzieci czyli 90,4 proc. zainteresowanych. Najwięcej chętnych na jedno miejsce było w Przedszkolu nr 145 na osiedlu Kliny (3,58 osoby na jedno miejsce). Do przedszkoli przyjęto: 3 tys. 792 trzylatków, 4 tys. 573 czterolatków, 5 tys. 580 pięciolatków i 3 tys. 489 sześciolatków.
Rodzice zakwalifikowanych dzieci będą mogli od czwartku do 5 maja podpisywać umowy. Jeśli tego nie zrobią, będzie to równoznaczne z rezygnacją z miejsca i zwolnieniem go dla innego dziecka.
Samorządowe placówki dysponują jeszcze 454 wolnymi miejscami, ale w placówkach innych niż wskazali podczas rekrutacji rodzice. Jak wyjaśniła Korfel - Jasińska to miejsca w przedszkolach, gdzie nie było tak wielu chętnych oraz w oddziałach przedszkolnych funkcjonujących w szkołach. „Będziemy te miejsca proponować jako alternatywę rodzicom dzieci, z tych rejonów Krakowa, gdzie miejsc w samorządowych przedszkolach zabrakło” – powiedziała dyrektor wydziału edukacji.
Jak dodała zauważalne jest, że rodzice, którzy do tej pory wysyłali dzieci do placówek prywatnych, zapisują pięcio i sześciolatki objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym do tańszych placówek samorządowych. „Bywają to nawet kilkunastoosobowe grupy nowych dzieci” – mówiła Korfel – Jasińska.
W Krakowie działa 129 przedszkoli samorządowych (w tym placówki specjalne), które oferują ok. 17 tys. miejsc oraz ok. 100 przedszkoli niesamorządowych, w których jest blisko 10 tys. miejsc.(PAP)