Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego 2014-2020. Wesprą również dokształcanie nauczycieli w przedszkolach, można starać się także o pieniądze na np. wydłużenie czasu pracy przedszkola, dostosowanie placówki do wymogów dzieci z niepełnosprawnościami, zajęcia wyrównawcze dla maluchów z dysfunkcjami, zajęcia językowe, komputerowe, rozwijające umiejętności matematyczne dzieci.

Dotychczas, w ramach RPO na przedszkola, przeznaczono 65 mln zł - powstać ma ok. 480 miejsc opieki dla przedszkolaków, 200 miejsc już utworzono - poinformowała PAP wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz.

W grudniu urząd marszałkowski rozstrzygnął ostatni konkurs, w którym podmioty prowadzące przedszkola (publiczne i prywatne) zdobyły łącznie prawie 10 mln zł. Dotacje dostało 28 projektów w placówkach publicznych i niepublicznych m.in. z gmin Sokółka, Siemiatycze, Nowe Piekuty, Supraśl, Piątnica, Łomża, miast: Białystok, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Augustów. W regionie powstanie m.in. przedszkole dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera.

Dotację - ponad 1,6 mln zł dostała gmina Siemiatycze, która dotychczas nie miała przedszkola. Dzięki projektowi, z pięciu do dziesięciu godzin wydłużono możliwość pobytu dzieci w oddziałach przedszkolnych w szkołach w Czartajewie, Szerszeniach i Tołwinie. Dzieci przebywają tam bezpłatnie, także śniadania i podwieczorki są finansowane w ramach projektu, rodzice płacą jedynie za obiad dzieci - poinformowała PAP we wtorek Teresa Karolczuk z urzędu gminy Siemiatycze.

W ramach dotacji, gmina chce także dostosować w 2018 r. część budynku gimnazjum do potrzeb przedszkolaków i utworzyć tam przedszkole (przetarg będzie w styczniu lub lutym 2018 r.), przy gimnazjum powstanie też plac zabaw dla maluchów. W placówce będzie ok. 40 nowych miejsc dla dzieci.

Teresa Karolczuk powiedziała, że wbrew wcześniejszym obawom gminy, rodzice bardzo chętnie posyłają dzieci do przedszkoli, korzystają z dłuższych godzin pracy oddziałów przedszkolnych. Uważa, że zachęca to rodziców do podejmowania pracy, większej aktywności.

"Dzięki projektom wyłonionym w poprzednich naborach powstają nowe miejsca opieki dla dzieci trzy i czteroletnich, także tych z niepełnosprawnościami. To bardzo ważne, aby jak najwięcej dzieci zostało objętych edukacją przedszkolną, zwłaszcza w gminach, w których jest na nią największe zapotrzebowanie" - podkreśla wicemarszałek Anna Naszkiewicz.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ js/