Chór Żeński "Cantilena" z Suwałk otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży. 33. edycja tej imprezy zakończyła się w niedzielę w Bydgoszczy.
"Chór Żeński "Cantilena" II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach, którym dyrygował Ignacy Ołów, otrzymał nagrodę główną konkursu, ufundowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w wysokości 3 tys. zł. Zespołowi przyznano także dodatkową nagrodę pieniężną ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w wysokości 4 tys. zł" - poinformowało w wydanym w niedzielę komunikacie jury festiwalu.
Złote Kamertony wśród zespołów dziecięcych (do lat 16) otrzymały chóry: "Fantazja" z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku (dyrygentka Lilianna Zdolińska), "Gaudium Cantantes" z Zespołu Szkół Nr 1 w Lubiczu (dyrygenci: Aleksandra Kwiatkowska i Ariel Radomiński) i Chór Dziewczęcy Publicznego Gimnazjum nr 4 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach (dyrygent Dariusz Różański).
Z chórów młodzieżowych (do lat 21) wyróżniono w ten sposób zdobywcę Grand Prix konkursu - Chór Żeński "Cantilena", a także chóry: Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach (dyrygent Tadeusz Eckert), "Scherzo" I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu (dyrygent Andrzej Citak), "Iuvenales Cantores Lodzienses" przy Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi (dyrygent Krzysztof Kozłowski), "Ave Sol" z Bielskiego Centrum Kultury (dyrygent Leszek Pollak) i "Słowiki Lubelskie" z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie (dyrygentka Irena Sołtan).
Nagrody lub wyróżnienia jury przyznało wszystkim 15 zespołom biorącym udział w konkursie. W związku z trudnościami w organizacji eliminacji konkursowych w wielu województwach, w tym roku po raz pierwszy kwalifikacje do udziału odbywały na podstawie przesłanych nagrań z repertuarem konkursowym.
Dwudniowy finał zakończył się w niedzielę koncertem galowym w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wcześniej wszystkie chóry prezentowały swe umiejętności i repertuar podczas występów w Filharmonii Pomorskiej i sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.