W okresie przejściowym przez pięć lat uczniowie, którzy po VI klasie szkoły I stopnia nie zdecydują się na naukę w szkole II stopnia będą mogli dokończyć naukę w klasie VII i VIII bez konieczności zmiany szkoły.
Jak poinformowała w środę na konferencji prasowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka, takie rozwiązanie to efekt wyjścia naprzeciw oczekiwaniom rodziców i uczniów, którzy obecnie uczą się w szkołach muzycznych I stopnia.
Obecnie kształcenie w szkołach muzycznych dzielone jest na dwa etapy 6-letnie. Pierwszy z nich obejmuje szkołę muzyczną I stopnia, która trwa 6 lat, czyli tyle co 6-letnia szkoła podstawowa. Drugi etap to szkoła muzyczna II stopnia, która również trwa 6 lat, czyli tyle co nauka w gimnazjum i liceum ogólnokształcącym.
Uczniowie mogą kształcić się w szkołach muzycznych na dwa sposoby. Większość z nich uczy się w szkołach ogólnodostępnych, a po lekcjach w nich uczy się w szkołach muzycznych.
Pozostali uczniowie chodzą do szkół, w których realizują równocześnie materiał szkoły ogólnodostępnej i szkoły muzycznej. Takich uczniów jest w skali kraju około 8 tys., uczą się oni w 47 szkołach. To ich będą dotyczyć przepisy przejściowe.
Zgodnie z rządowymi projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe w miejsce obecnie istniejących szkół mają być 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum i dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany mają rozpocząć się od 1 września 2017 r. Nad projektami pracuje Sejm. (PAP)

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów