„Konkluzje z forum pokazały, że aby uporać się z niską emisją, trzeba zacząć od systemu finansowania tych zmian. Samorządy powinny tworzyć programy finansowe zachęcające ludzi do wymiany ogrzewania na ekologiczne, termomodernizacji czy też zwolnienia częściowego z podatków w zamian za inwestycje proekologiczne. Powinny być też stosowane kary finansowe za zatruwanie przestrzeni niską emisją” – mówił Krzysztof Masiuk prezes Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, organizator i pomysłodawca forum.

Uczestnicy forum przekonywali, że ciągle należy edukować społeczeństwo w sprawie ekologii. Na podstawie analiz, które zostały przedstawione podczas wydarzenia, aż 80 proc. Polaków nie uczestniczy w żadnych kampaniach środowiskowych.

Podczas forum zostały zaprezentowane auta i autobusy z napędem w pełni elektrycznym.

„Te technologie dynamicznie się rozwijają. Niedawno jeszcze mówiliśmy o nich jako o ideach, a teraz te idee stają się życiem. Możemy jeździć już samochodami i komunikacją w pełni elektryczną, jednak wciąż mało jest infrastruktury i zachęt do takich inwestycji” – mówił Masiuk.

Uczestnicy forum mieli okazję zapoznać się z projektami domów pasywnych, które nie tylko są samowystarczalne energetycznie, ale i mogą zarabiać poprzez nadwyżki produkowanej energii.

Podczas forum dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski oraz starosta tatrzański Piotr Bąk, wręczyli tytuły Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyróżnienie otrzymała pośmiertnie prof. dr hab. Halina Piękoś-Mirek, prof. dr hab. Zbigniew Mirek oraz prof. dr hab. Stefan Skiba.

Prawo ochrony środowiska. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Tytuł Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego jest przyznawany cyklicznie wybranym przez kapitułę osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w działalności społecznej naukowej, edukacyjnej i organizacyjnej na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego Tatr.

Organizatorami Forum są Urząd Miasta Zakopane, Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.(PAP)