Głównym celem akcji organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) jest przede wszystkim policzenie ptaków, które zimę spędzają w pobliżu osiedli ludzkich. Od 2011 r. włącza się w nią także Park Narodowy „Ujście Warty”.

Park Narodowy "Ujście Warty" poinformował, że w tym roku przewidziana trasa spaceru po parku połączonego z obserwowaniem i liczeniem ptaków będzie miała ok. 9 km długości, jej przejście zajmie ok. czterech godzin. Uczestnicy wycieczki powinni być wyposażeni w lornetki oraz ciepłe ubranie, w razie potrzeby lornetki udostępnią pracownicy parku.

W akcji może wziąć udział każdy, kto ma czas i ochotę poznać życie ptaków. Do uczestnictwa można zgłaszać się telefonicznie pod nr 95 752 40 26 lub e-mailem na adres edukacja@pnujsciewarty.gov.pl.

Organizatorzy zastrzegli, że liczba osób biorących udział w akcji na terenie PN „Ujście Warty” jest ograniczona, dlatego też decyduje kolejność zgłoszeń. Zbiórka grupy przewidziana jest 26 stycznia br. o godz. 9 przy starej przepompowni wody w Kostrzynie nad Odrą, na Osiedlu Warniki.

Jak poinformowało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, „Zimowe Ptakoliczenie” (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia.

Za każdym razem akcja ma swojego ptasiego patrona, w tym roku jest nim nieduży ptak z rodziny łuszczaków – dzwoniec. W przeszłości ten ptak zasiedlał skraj lasu oraz tereny otwarte z niezbyt zwartą roślinnością krzewiastą. Obecnie, z powodu zmian w środowisku, nastąpiła ekspansja tego gatunku w sąsiedztwo człowieka. (PAP)

mmd/ abr/