"Miasto stołeczne Warszawa może rozpocząć prace przy rozbudowie II linii metra. Dwie decyzje - o pozwoleniu na budowę stacji C18 na Targówku, przy ul. Trockiej oraz wentylatorni - wydał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Mają rygor natychmiastowej wykonalności" - napisała w komunikacie rzeczniczka wojewody.

Dodała, że zgodnie z decyzją środowiskową, roboty budowlane i późniejsze funkcjonowanie metra będzie prowadzone z uwzględnieniem ochrony zieleni, bezpiecznego gospodarowania odpadami i minimalizowania hałasu. Mają być także wykonane ekspertyzy dotyczące odporności budynków w pobliżu linii metra na drgania.

Miasto złożyło do wojewody siedem wniosków o pozwolenie na budowę, pięć postępowań jest w toku - zaznaczono w komunikacie.

Pod koniec października 2015 r. Metro Warszawskie wybrało firmy, które rozbudują centralny odcinek II linii metra o kolejnych sześć stacji (tzw. etap 3+3). Turecka firma Gulermak wybuduje trzy stacje w kierunku Bemowa, a włoska Astaldi trzy w kierunku Targówka. Pierwsza z nich wyceniła swoje usługi na 1,1 mld zł, a druga na 1 mld zł. Obie firmy wcześniej tworzyły konsorcjum, które zbudowało centralny odcinek II linii metra.

Według dokumentacji przetargowej budowa nowych stacji powinna potrwać nie dłużej niż 38 miesięcy od dnia podpisania umowy. Te jeszcze nie zostały podpisane. Metro Warszawskie szacuje, że kolejne stacje podziemnej kolejki mogą powstać do 2019 r.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział PAP, że pozwolenia na budowę wydawane przez wojewodę są jednym z ostatnim etapów poprzedzających podpisanie umów z wykonawcami rozbudowy II linii metra. Dodał, że pierwsze prace przygotowawcze, takie jak przekładanie infrastruktury podziemnej, mogą rozpocząć się najwcześniej w połowie tego roku. (PAP)