Dofinansowanie remontów dróg lokalnych w 2013 r. na Warmii i Mazurach wyniesie 59,7 mln. zł. Chodzi o środki z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, zainicjowanego kilka lat temu przez ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetynę - stąd drogi zmodernizowane w ten sposób nazywa się popularnie "schetynówkami".

"Samorządy nie złożyły jeszcze wniosków o dofinansowanie. Mają na to czas do końca miesiąca, więc pewnie przygotowują wnioski" - powiedziała PAP Wrotek.

Na razie nie można wskazać, ile kilometrów dróg zostanie w przyszłym roku wyremontowanych. Jednym z samorządów, który przygotowuje się do aplikacji po dotacje na "schetynówki", jest olsztyńskie starostwo powiatowe. Starosta Mirosław Pampuch powiedział PAP, że na wkład własny starostwo będzie się składało z gminami.

"Część pieniędzy damy my, część gminy. Ile wynegocjujemy, na razie nie wiem" - przyznał starosta i dodał, że wynik negocjacji z gminami przesądzi też o tym, które drogi będą w powiecie remontowane.

"Potrzeby są ogromne, oczekiwania społeczne dotyczące remontów dróg lokalnych również, jednak budżet starostwa jest zdecydowanie zbyt mały. Uważam, że powinien powstać program budowy dróg lokalnych lub powinny zostać zwiększone dochody własne starostw, bo inaczej nie spełnimy tych potrzeb i oczekiwań w zakresie remontu dróg, które są" - powiedział Pampuch.

Zapewnił, że olsztyńskie starostwo złoży dwa wnioski o dotacje na "schetynówki".

W tym roku w woj. warmińsko-mazurskim remontowanych jest nieco ponad 50 km dróg przy wykorzystaniu dotacji: 14 wniosków złożyły starostwa, 12 wniosków - gminy.

Wrotek poinformowała PAP, że województwo warmińsko-mazurskie na lata 2012-2015 otrzyma w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w sumie 191 mln 40 tys. zł.

Dotychczas w regionie dzięki wsparciu tego programu wyremontowano 533 km dróg. Drogi remontowane w tym roku mają być gotowe do końca listopada. (PAP)

jwo/ mki/ gma/