Przedstawiciel Klubu Paweł Grzybowski powiedział, że w tym dniu organizacja chce zachęcić Polaków, by zamanifestowali swoje poparcie dla czystych i dostępnych dla ludzi oraz zwierząt rzek. Przypomniał, że zgodnie z unijną Ramową Dyrektywą Wodną od 2015 roku we wszystkich krajach członkowskich wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan ekologiczny.

"Chcemy pokazać jako społeczeństwo, że nam zależy, że to nie jest tylko dokument, że my z tych rzek korzystamy" - podkreślił ekolog.

Zgodnie z prawem europejskim uzasadnionych przypadkach państwa Wspólnoty mogą osiągnąć dobry stan wód w terminie późniejszym. W Polsce mamy to osiągnąć w latach 2021-2027. Według wyliczeń Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, aby sprostać wymogom UE trzeba będzie wydać nawet 23 mld zł.

Główne wydarzenie związane z "Big Jump" w Polsce odbędzie się w Warszawie. Od godz. 11 do 15 na plaży nad Wisłą, przy pomniku Saperów (Płyta Desantu) odbędzie się piknik, z licznymi atrakcjami. Organizowane będą warsztaty, gry i zabawy ekologiczne m.in. Wodne Koło Fortuny, rozpoznawanie tropów czy budowanie makiety idealnej rzeki z klocków Lego. O godz. 15 w okolicach cypla Czerniakowskiego uczestnicy zanurzą się w Wiśle.

W wydarzeniu planowany jest udział m.in. pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Marcina Korolca i wiceprezydenta stolicy Michała Olszewskiego.

Grzybowski poinformował, że podobne "wejścia" do wody odbędą się w ponad 60 miejscach w Polsce. Ekolodzy i ich sympatycy będą np. w Bielsku, w Otwocku gdzie wejdą do rzeki Świder, w Poznaniu na jeziorem Kierskim, w Siedlcach nad Muchawką, czy na Lubelszczyźnie gdzie ludzie wskoczą do Bystrzycy.

Klub Gaja przekonuje, że każdy z nas może wziąć udział w akcji. Wystarczy w niedzielę o godz. 15 wejść do wody, zamoczyć stopy lub dłonie, nad rzeką, stawem, jeziorem, morzem a nawet w baseniku ogrodowym i wysłać zdjęcie oraz krótką relację na adres: zaadoptujrzeke@klubgaja.pl.

Najciekawsze zdjęcia będą później opublikowane, a relacje nagrodzone.

Podobne wydarzenia odbędą się w całej Europie, m.in. w Berlinie, pod Paryżem, w Pradze, Bratysławie, Rotterdamie, Antwerpii czy w Madrycie.

W zeszłym roku w "skoku do wody" w całej Polsce wzięło udział ponad tysiąc osób. "Big Jump" organizowany jest przez European Rivers Network od 2005 roku. (PAP)